Site Logotype
Nezaradené

ALOPECIA AREATA

ČO JE TO ALOPÉCIA AREATA?

Alopecia“ je všeobecný termín pre vypadávanie vlasov. Alopecia areata je ložiskové vypadávanie vlasov, ktoré vzniká pravdepodobne na autoimunitnom podklade. Postihuje asi 1% populácie a môže postihnúť obe pohlavia v akomkoľvek veku. Môže dokonca postihnúť aj deti. Často vzniká v súvislosti s autoimunitnými ochoreniami alebo napríklad po emotívnej (stresovej) situácií, ktorá sa môže vyskytnúť 3 mesiace pred objavením ložiska. Okrem vlasov môže postihovať aj nechty, obočie alebo mihalnice.

PRÍČINA

Ide o zápalové nejazviace ochorenie, vlasy teda vypadávajú lebo sú postihnuté zápalom. Príčina tohto ochorenia však nie je úplne objasnená. Predpokladá sa, že imunitný systém, naša prirodzená obrana, ktorá za normálnych okolností chráni telo pred infekciami a inými ochoreniami, napáda rastúce vlasy. Dochádza k tvorbe protilátok proti vlasovým folikulom, čo spôsobuje ich poškodenie. Určitú rolu v tom zohráva aj genetika alebo iné autoimunitné ochorenia.

Spúšťačom tohto ochorenia môže byť pravdepodobne aj stres alebo emočná záťaž. Neplatí to však vždy. Taktiež doposiaľ nebola zistená súvislosť alopecia areata s nedostatkom potravy alebo vitamínov. Môže to však zhoršovať liečbu a proces regenerácie.

PRÍZNAKY

Prejavuje sa väčšinou okrúhlymi, niekedy splývajúcimi, ostro ohraničenými lysými ložiskami. Na okraji ložísk sú prítomné zúžené a stenčené (tzv. výkričníkové) vlasy, ktoré svedčia o aktivite ochorenia a sú charakteristické pre toto ochorenie. Koža ložísk je hladká, bez známok zápalu a bez šupín. Môže však byť prítomné brnenie kože. Alopecia areata môže okrem vlasov postihnúť aj mihalnice a obočie. Vypadnutie mihalníc môže viesť k bolestiam očí, pretože nie sú dostatočné chránené a tak sa do nich ľahšie dostávajú nečistoty z okolia, ktoré ich dráždia. Môže taktiež postihnúť nechty, čo sa prejaví tvorbou jamiek alebo ich štiepením. Povrch nechtu môže byť drsný a môžu byť prítomné biele škvrny.

Obr. 1. – Alopécia areata – Ohraničené ložisko

Vlasy môžu vypadnúť na celej hlave (alopecia totalis) alebo dokonca na celom tele (alopecia universalis). Tieto formy alopécie sú horšie liečiteľné.

Musíme ju odlíšiť od ďalších ochorení, ako je napríklad trakčná alopécia, trichotillománia, mykotické infekcie, jazviace alopécie a mnoho ďalších.

TYPY

Existuje niekoľko foriem alopécia areata:

  • Ložisková alopecia areata – forma alopécie, ktorá sa prejavuje jedným alebo viacerými ložiskami rôznych veľkostí, ktoré môžu splývať
  • Alopecia totalis – forma, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov na celej hlave
  • Ofiazická alopécia areata (ofiáza) – forma s veľmi zlou prognózou, pretože zriedkavo dochádza k dorastaniu vlasov a môže spôsobiť vypadávanie celej vlasovej línie
  • Alopecia universalis – forma, ktorá spôsobuje vypadávanie všetkých vlasov a chlpov na tele, často cez noc
Obr. 2. – Formy alopécie podľa rozsahu postihnutia

LIEČBA

Alopecia areata má niekoľko možností liečby. Liečba závisí od štádia ochorenia a individuálnych potrieb pacienta. Môže prebiehať na klinike alebo v domácom prostredí. Využívajú sa rôzne stimulanty, terapie ultrafialovým svetlom alebo masáže. Existujú prípady, kedy sa krátkodobo odporúča používanie príčeskov a parochní (hlavne z dôvodu zvýšenia sebavedomia pacienta). Opätovný rast vlasov zvyčajne začína v strede lysého ložiska, vo forme jemných bielych vláskov, ktoré časom zhustnú a zvyčajne znovu získajú svoju farbu.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať