Site Logotype
Nezaradené

ZÁKLADNÉ ZLOŽKY V ŠAMPÓNOCH

Zoznam zložiek na zadnej strane vášho šampónu je pravdepodobne dlhý a plný slov, ktoré sa ťažko vyslovujú. Ktoré zložky v šampónoch nesmú chýbať? A prečo sú také dôležité?

ZÁKLADNÉ ZLOŽKY

Šampóny je základný produkt v starostlivosti o vlasy. Ide o prípravok, ktorého hlavnou úlohou je odstrániť z pokožky hlavy a z vlasov maz a nečistoty. Obvykle obsahujú hlavne vodu a povrchovo aktívne látky (čistiace látky). Môžeme v nich však nájsť aj rôzne zahusťovadlá, konzervačné alebo iné látky.

VODA

Voda je zvyčajne prvou zložkou, ktorá sa nachádza v šampónoch. Zvyčajne tvorí najväčšie množstvo zloženia šampónu (až 80%). Pomáha zmiešať všetky ostatné zložky dohromady a slúži tiež ako hydratačná látka.

POVRCHOVO AKTÍVNE LÁTKY

Povrchovo aktívne látky pomáhajú dostať nečistoty, prebytočný maz a pot na povrch, aby sa dali jednoducho zmyť. Rôzne skupiny týchto látok majú rôzne čistiace vlastnosti. Niektoré môžu vlasy viac vysušiť, iné ich zas zanechávajú v lepšom stave. Väčšina šampónov obsahuje kombináciu týchto povrchovo aktívnych látok, preto by ste tieto zložky nemali až tak riešiť. V šampónoch sa im jednoducho nevyhnete a nájdete ich aj v iných produktoch, ako sú napríklad mydlá alebo zubné pasty.

Existujú 4 hlavné typy povrchovo aktívnych látok:

  • Aniónové
  • Katiónové
  • Neiónové
  • Amfotérne

ANIÓNOVÉ POVRCHOVO AKTÍVNE LÁTKY

Aniónové látky patria medzi základné a najviac používané čistiace činidlá v šampónoch. Ide o molekuly zložene z dvoch častí, hydrofóbnej (časť, ktorá nemá rada vodu, ale má rada olej) a hydrofilnej (časť, ktorá má rada vodu a nemá rada olej). Pri čistení sa hydrofóbna časť napojí na oleje a nečistoty a hydrofilná časť sa napojí na vodu, vďaka čomu sa nečistoty odplavia.

Princíp fungovania aniónových povrchovo aktívnych látok

Aniónové látky sú pomerne silné a majú skvelé čistiace vlastnosti. Do tejto skupiny patria napríklad SULFÁTY. Tieto látky bývajú často označované za „zlé“ alebo „škodlivé“. Je to však pravda?

Sulfáty sú chemické látky používane ako čistiace zložky v šampónoch. Zabezpečujú hĺbkové čistenie a práve tieto látky spôsobujú to, že šampón tak pení. Najbežnejšie používané sulfáty sú napríklad sodium lauryl sulfate (SLS) alebo sodium laureth sulfate (SLES). Problémom však je, že sú tak silné, že vlasy môžu po nich zostať suché a môžu sa viac lámať. SLES je o niečo jemnejší a šetrnejší a používa sa napríklad v šampónoch pre suché typy vlasov. SLS je pomerne silná čistiaca zložka, ktorá môže spôsobiť podráždenie suchej a citlivej vlasovej pokožky. Ak vám však vyhovuje, nie je na tejto zložke nič zlé.

SILIKÓNY

Ďalšou bežnou zložkou v šampónoch sú silikóny. Obvykle ich v zozname nájdeme, ako zložky s koncovkou „-cone“. Silikóny sú látky, ktoré zabezpečujú, že sú vaše vlasy po umytí hladké a lesklé. Najznámejším zástupcom je dimeticone. Ide tiež o látky, ktoré pomáhajú napríklad s krepatením vlasov.

GLYCOL DISTEARATE

Táto zložka dodáva šampónom ich perleťový vzhľad. Ide o zahusťovadlo, ktoré vaše vlasy zanechá hladké a jemné. Taktiež predlžuje trvanlivosť šampónu.

SODIUM CHLORIDE

Chlorid sodný poznáte pravdepodobne ako soľ. Táto zložka je však aj dôležitým zahusťovadlom v šampónoch. Zabezpečuje to, že je šampón hustý a nevylieva sa z fľaše ako voda. Okrem toho ide aj o skvelú čistiacu zložku.

CARBOPOL

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je potrebné niektoré produkty pred použitím pretrepať? Je to jednoduché. Pretrepanie šampónu spôsobuje, že sa jednotlivé zložky pohybujú a miešajú. Carbopol zabezpečuje to, že to robiť nemusíte. Vďaka nemu sa zložky akoby „vznášajú“ v šampóne. Zabraňuje tiež oddeľovanie olejov v šampóne od vody. To je dôležité, keďže približne 80% šampónu tvorí voda.


Toto je len pár základných zložiek. Existuje ich však omnoho viac. Všetky tieto zložky sú schválené FDA (Food and Drug Administration) a sú tak považované za bezpečné. Každý z nás je však jedinečný a preto nemusia všetkým tieto zložky sedieť. Ľudia s citlivou pokožkou alebo suchými vlasmi sa vyhýbajú sulfátom, pretože vlasy vysušujú. Chlorid sodný môže spôsobiť svrbenie a vysušiť pokožku hlavy. Všeobecne však tieto látky nie sú zlé a sú bežnou súčasťou väčšiny šampónov. Je teda len na vás, ktoré vám vyhovujú a ktorým sa naopak vyhnete.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať