Rakovina kože sa môže prejaviť na ktorejkoľvek časti nášho tela. Vedeli ste však, že to môže byť aj oblasť pokožky hlavy? Aké sú najčastejšie nádory kože a ako sa liečia?
Nádory kože patria k najčastejším nádorom vôbec. Rakovina môže mať rôzny vzhľad od znamienka, cez vred až po rôzne neforemné výrastky. Tieto výrastky na koži môžu meniť svoju farbu, tvar alebo veľkosť. Taktiež ich môže sprevádzať svrbenie alebo môžu krvácať.
Typy rakoviny kože
Typ nádoru, ktorý človek má, určí druh liečby, ktorú dostane a taktiež určí jeho prognózu. Typ rakoviny kože sa určuje pomocou fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov, biopsie (odobratia vzorky) a ďalších zobrazovacích metód.
Existujú 3 hlavné typy rakoviny kože, ktoré postihujú pokožku hlavy:
- Melanóm
- Spinocelulárny (dlaždicobunečný) karcinóm
- Bazaliom
Melanóm
Zo spomínaných troch typov je melanóm tým najagresívnejším a je teda najzávažnejším typom rakoviny kože. Môže byť nepredvídateľný a často sa vyvíja náhle, bez varovania. Môže tiež rásť už z existujúcej kožnej lézie (napríklad zo znamienka).
Melanóm sa môže šíriť aj do iných častí ľudského tela, čo znamená, že dokáže metastazovať. Šíriť sa môže do lymfatických uzlín a vnútorných orgánov. Postihnutie uzlín a orgánov robí liečbu ešte zložitejšou.
Hoci môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, najrýchlejšie sa šíri, keď sa vyvinie v oblasti hlavy a krku. Je to preto, že tieto časti tela sú veľmi dobre cievne a lymfaticky zásobené a keďže sa tento nádor šíri krvou a lymfou, vedie to k rýchlejšiemu šíreniu.
Spinocelulárny (dlaždicobunečný) karcinóm (SCC)
Tento typ nádoru sa vyvíja z dlaždicových buniek, ktoré sú prítomné v celom tele. Ich hlavnou úlohou je chrániť orgány, ktoré pokrývajú.
Ľudia so svetlejším typom pokožky majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto typu nádoru, ako ľudia s tmavším typom pleti. U ľudí s tmavším typom pokožky má SCC tendenciu rozvíjať sa v oblastiach, ktoré sú málo vystavené slnku, ako sú napríklad ústa alebo pohlavné orgány.
Spinocelulárny nádor môže byť agresívny a rýchlo sa šíri. Taktiež sa dlhodobo nemusí vôbec prejaviť alebo môžu byť prítomné len nešpecifické príznaky. Ľudia s týmto typom rakoviny často vyžadujú rozsiahly chirurgický zákrok.
Bazaliom
Tento typ rakoviny sa vyvíja v spodnej časti epidermis (pokožky), známej ako vrstva bazálnych buniek. Uvádza sa, že až 8 z 10 rakovín kože tvorí práve bazaliom, čo ho robí najčastejším nádorom kože.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch nádorov, bazaliom rastie pomalšie a zriedka sa šíri do iných častí tela. Ak však liečbu nezahájime včas, môže prerásť do okolitých častí tela, ako sú kosti a ďalšie tkanivá pod kožou.
Pokiaľ po chirurgickom odstránení nie je tento nádor odstránený celý, môže sa aj po liečbe objaviť na rovnakom mieste.
Rizikové faktory
Vo väčšine prípadov sa rakovina kože vyvinie pri dlhodobom vystavovaní kože slnečnému žiareniu. Taktiež môže na to vplývať častá návšteva solárií alebo radiačná liečba v oblasti hlavy a krku. Pozor si musia dať ľudia, ktorí podstúpili transplantáciu alebo užívajú imunsupresívnu liečbu (liečbu, ktorá tlmí imunitný systém).
Príznaky
Je dôležité pravidelne kontrolovať pokožku a pokožku hlavy, aby ste pri podozrení zasiahli včas. Niektoré prvé príznaky môžu zahŕňať:
- Nový výrastok alebo zmenu staršieho výrastku alebo znamienka
- Rana, ktorá krváca a dlho sa hojí
- Drsné a šupinaté škvrny, ktoré môžu krvácať alebo meniť farbu
- Výrastok alebo znamienko, ktoré mení tvar alebo má nepravidelný okraj
V prípade melanómu Americká akadémia dermatológie (AAD) odporúča použiť metódu ABCDE na hľadanie prvých príznakov.
- Asymetria
- Nepravidelnosť okrajov (border irregularity)
- Farba (color)
- Priemer (diameter)
- Vývoj (evolving)
Liečba
Liečba jednotlivých typov nádorov sa môže líšiť a celá liečba by mala byť v réžií lekára. Okrem typu nádoru záleží aj na štádiu rakoviny. Liečba môže zahŕňať jeden druh liečby alebo kombináciu viacerých druhov:
- Chirurgický zákrok
- Chemoterapia
- Ožarovanie (rádioterapia)
- Cielená liečba
- Imunoterapia
Prevencia
Hoci nie je možné úplne zabrániť rozvoju rakoviny, môžeme znížiť riziko jej vzniku niekoľkými drobnými zmenami v našom živote:
- Používanie opaľovacieho krému s minimálnym ochranným faktorom 30 (aplikujte každé dve hodiny alebo po spotení)
- Používanie opaľovacieho krému každý deň (aj v zime a v škaredom počasí)
- Nosenie odevov, ktoré pokožku chránia pred slnkom (klobúky, košele s dlhým rukávom, slnečné okuliare s UV ochranou)
- Vyhýbanie sa soláriám
- Pobyt v tieni, najmä medzi 10:00-15:00, keď sú slnečné lúče najsilnejšie
- Pravidelné samovyšetrenie kože a pravidelné kontroly znamienok u kožného lekára
Rakovina kože je pomerne častá a postihuje milióny ľudí na celom svete. Príznaky sú často nejasné a preto je dôležité pravidelne vykonávať samovyšetrenie, kontrolovať svoje znamienka a všímať si prípadné zmeny. Ak máte akékoľvek podozrenie alebo nejasnosti, je dôležité tento stav konzultovať s vašim kožným lekárom.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.