Možno ste o tejto zázračnej látke už počuli. Minoxidil je známou a overenou liečbou proti vypadávaniu vlasov. Čo to je za kúzelnú látku, ako a či vlastne funguje sa dočítate v tomto článku.
MINOXIDIL – čo to je?
Minoxidil je vazodilatátor (čo znamená, že rozširuje krvné cievy). Bol vyvinutý farmaceutickou spoločnosťou Upjohn koncom 50-tych rokov minulého storočia a pôvodne bol navrhnutý na liečbu vysokého krvného tlaku (hypertenzie).
Počas štúdií, pri ktorých sa tento liek testoval sa zistilo, že vedľajším účinkom Minoxidilu bol rast vlasov. To podnietilo ďalšie výskumy a v roku 1988 bol oficiálne schválený ako lokálna liečba vypadávania vlasov. Dnes je to jeden z najúčinnejších spôsobov liečby vypadávania vlasov. Je to jeden z dvoch liekov schválených FDA (Správa potravín a liečiv), druhým je finasterid.
Ako Minoxidil účinkuje?
Plešivosť je spôsobená zmenšením vlasových folikulov. Zmenšené folikuly produkujú vlasy, ktoré sú tenké a slabé, až nakoniec prestanú vlasy produkovať úplne. Najčastejšou príčinou tohto procesu je vek. Ako starneme, hormonálne zmeny vedú k zmenšovaniu vlasových folikulov. Avšak podieľa sa na tom aj genetika a prispievajú k tomu aj mnohé vonkajšie faktory.
Čo teda robí minoxidil?
Minoxidil môže pomôcť zastaviť a v niektorých prípadoch aj zvrátiť vypadávanie vlasov rozšírením krvných ciev na pokožke hlavy. To zabezpečuje lepší prítok krvi do vlasových folikulov, čo znamená, že majú dostatočný prívod kyslíka a živín. Vďaka tomu dokážu produkovať zdravé a pevné vlasy.
Aby sme sa mohli baviť o pôsobení minoxidilu, musíme si pripomenúť fázy rastového cyklu vlasu. Sú to 4 základné fázy: anagénna fáza (rastová fáza), katagénna fáza (prechodná fáza), telogénna fáza (pokojová fáza), exogénna fáza (fáza vypadávania vlasov). Keď tieto fázy nefungujú tak, ako majú, môže to spôsobiť vypadávanie vlasov.
Presný mechanizmus, ako minoxidil podporuje rast vlasov nie je úplne známy. Je však známych niekoľko účinkov minoxidilu, ktoré s tým pravdepodobne súvisia:
- Zlepšuje krvné zásobenie folikulov
- Zabraňuje zmenšeniu vlasových folikulov
- Skracuje fázu pokoja a urýchľuje prechod do rastovej fázy
- Predlžuje rastovú fázu vlasu.
Pri ktorých stavoch sa Minoxidil používa?
Lokálne sa minoxidil používa hlavne pri mužskom vypadávaní vlasov. Výnimkou však nie je ani to ženské. Okrem toho sa používa aj pri ďalších stavoch, ako napríklad chronické telogénne efluvium alebo alopecia areata.
Ako sa minoxidil používa?
Ide o voľnopredajný liek, ktorý je dostupný v lekárni vo forme roztoku. Nájdeme ho v dvoch koncentráciách – 2% a 5%. V zahraničí sa nachádza aj vo forme peny, tú však u nás nenájdeme.
Pri používaní minoxidilu musí byť pokožka suchá, bez podráždenia alebo spálenia slnkom. Zvyčajne sa aplikuje 2 %-tný Minoxidil 2x denne a 5 %-tný 1x denne. Je dôležité si pozorne prečítať všetky pokyny na obale alebo sa prípadne poradiť s odborníkom.
Ako ho teda správne aplikovať na vlasovú pokožku?
- Uistite sa, že pokožka hlavy je suchá. Akákoľvek voda pravdepodobne roztok rozriedi a ten nemusí byť tak účinný.
- Naneste roztok na pokožku hlavy. Poriadne odhrňte vlasy, aby sa roztok dostal priamo na pokožku.
- Roztok jemne vmasírujte do pokožky.
- Po aplikácií by ste si mali dôkladne umyť ruky, aby ste sa vyhli kontaktu minoxidilu s inými časťami tela.
- Používajte ho pravidelne a dlhodobo.
Samozrejme je však dôležité riadiť sa návodom na danom produkte.
Za aký čas uvidím prvé výsledky?
Trpezlivosť je niečo, čím sa musíte pri používaní minoxidilu poriadne obrniť. Prvé výsledky sa totiž dostavia až po 3-4 mesiacoch.
Jedna z chýb pri používaní minoxidilu je práve predčasné ukončenie používania, alebo inak „vykašľanie sa na to“. Takže, ak nevidíte výsledky po mesiaci, nevzdávajte to a pokračujte v používaní.
Nežiadúce účinky
Minoxidil je všeobecne považovaný za bezpečný liek. Ako však každý liek, aj tento môže mať niekoľko nežiadúcich účinkov. Patrí sem podráždenie, svrbenie alebo suchosť pokožky hlavy. Ich výskyt sa môže prejaviť skôr vtedy, ak ho používate príliš často alebo používate príliš veľké množstvo.
Lokálny Minoxidil je účinnou liečbou vypadávania vlasov. Ide o látku, ktorá je voľnopredajná, takže si ho viete zadovážiť aj bez receptu. O používaní sa však radšej poraďte s lekárnikom alebo lekárom. Ak sa pri používaní prípravkov s minoxidilom u vás objavia nežiadúce účinky, okamžite prestaňte prípravok používať a poraďte sa s odborníkom. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom minoxidilu, radi vám na ne odpovieme v komentároch.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.