Počuli ste už pojem cowashing? V tomto článku sa pozrieme na to, čo to vlastne je, aké to má výhody a ako to správne robiť.
Čo to je cowashing?
Pojem „cowashing“ je jednoducho spojenie dvoch slov: kondicionér (conditioner) a umývanie (washing). Ide o používanie kondicionéru namiesto šampónu. Áno, počujete dobre, je to umývanie vlasov kondicionérom.
Cowashing môže úplne nahradiť šampónovanie alebo môžete tieto dva produkty proste vymeniť. Táto metóda pomáha niektorým ľudom proti vysušovaniu pokožky hlavy alebo lámaniu vlasov. Môže sa však stať, že sa vo vlasoch po cowashingu produkt nahromadí a pokožka hlavy aj vlasy budú pôsobiť mastne.
Neexistujú žiadne vedecké výskumy na to, ako si vlasy umývať správne. Všetko to závisí od jednotlivca. Od typu vlasov, typu pokožky hlavy, jednoducho od osobných preferencií.
Cowashing vs. Šampón
Šampóny a kondicionéry majú dva rozdielne účely. Šampóny sa zameriavajú na odstránenie mastnoty a nečistôt z vlasov a pokožky hlavy, zatiaľ čo kondicionéry zadržiavajú vo vlasoch vlhkosť a vyhladzujú kutikulu vlasu.
Majú však niečo spoločné?
Áno, oboje obsahujú povrchovo aktívne látky, ktoré dokážu zmyť mastnotu a nečistoty. Šampón zvyčajne obsahuje drsnejšie aniónové povrchovo aktívne látky, ako je napríklad laureylsulfát sodný. Naproti tomu kondicionéry zvyčajne obsahujú katiónové povrchovo aktívne látky, ako je napríklad cetylalkohol, tie sú však k vlasom a pokožke šetrnejšie. Jednoducho povedané, tieto látky v šampónoch častejšie penia, pričom tie v kondicionéroch naopak nie.
Práve vďaka prítomnosti povrchovo aktívnych látok je v tejto metóde možné použiť kondicionér na umývanie vlasov. Na rozdiel od šampónu však nezbaví vlasy ani vlasovú pokožku hydratácie.
Aké sú výhody cowashingu?
Začnime tým, že o výhodách cowashingu neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Avšak ľudia, ktorí praktizujú túto metódu uvádzajú niekoľko pozitívnych účinkov:
- Vlasy sú hydratovanejšie a zdravšie
- Taktiež sú pevnejšie a menej sa lámu
- Vlasy netreba umývať tak často
- Krajšie, zdravšie a hydratovanejšie kučery.
Ako zistíte, či je cowashing pre vás?
Cowashing môže vyskúšať každý. Či vám to však sadne a bude vyhovovať je individuálne. Je to preto, že rôzne typy vlasov, majú rôzne potreby.
Závisí to napríklad na porozite vlasov. Vysoko porézne vlasy ľahko prijímajú vlhkosť, no rovnako rýchlo ju strácajú. Naproti tomu vlasy s nízkou porozitou prijímajú vlhkosť ťažšie, no zároveň si ju dlhšie udržia.
Poďme si v krátkosti zhrnúť, ako by to mohlo vyhovovať jednotlivým typom vlasov. Je však dôležité poznamenať, že to, čo funguje pre jednu osobu, nemusí fungovať pre druhú.
Rovné vlasy
Rovné vlasy majú obvykle nízku porozitu a strácajú vlhkosť pomalšie, ako iné typy vlasov. Tiež je výhodou, že oleje vytvorené na pokožke hlavy ľahšie putujú do vlasov. To vedie k tomu, že rovné vlasy majú tendenciu byť hladké a lesklé, pokiaľ sú zdravé. Ak sú však vlasy veľmi jemné alebo riedke, dochádza k rýchlejšiemu masteniu. Ak ťažšie absorbujú vlhkosť, môžu sa naopak ľahko vysušiť.
Metóda cowashingu je pre tento typ vlasov celkom výhodná. Odporúča sa tiež raz za čas použiť čistiaci šampón a nepoužívať veľké množstvo stylingových produktov.
Vlnité vlasy
Tieto vlasy sú zvyčajne pórovitejšie a náchylnejšie k suchu alebo krepovateniu ako rovné vlasy, ale nie až tak ako kučeravé vlasy. Môžu byť jemné až hodvábne, ale aj husté a drsné.
To, ako vlnité vlasy reagujú na umývanie sa líši. Metóda cowashingu môže byť prínosná pre tých, ktoré majú suché a hustejšie vlasy. Jemnejšie vlasy by mali uprednostniť umývanie šampónom.
Kučeravé vlasy
Vlasy tvaru „S“ alebo „vývrtky“, sú často menej lesklé a majú nižšiu porozitu než rovné vlasy. Oleje tiež ťažšie putujú od pokožky po vlasoch, takže sú často vysušené a krepovité.
Pre tento typ vlasov je cowashing pomerne užitočný. Po umytí môžete ešte použiť bez oplachový kondicionér do dĺžok, aby ste dopriali hydratáciu vlasom po celej dĺžke.
Kučeravé, štruktúrované vlasy
Vlasy tvaru písmena „Z“ alebo „elipsových“ kučier sú často veľmi porézne a preto sa veľmi ľahko vysušujú. Často im však vyhovuje menej časté umývanie vlasov, čo dáva olejom šancu dostať sa až do dĺžok vlasov.
Cowashing môže byť skvelým pomocníkom pri tomto type vlasov. Vďaka jemnejším povrchovo aktívnym látkam nie je z vlasov a pokožky odstraňované nadmerné množstvo vlhkosti. Po umytí je potrebné doplniť hydratáciu pomocou bez oplachovej hydratačnej starostlivosti.
Ako na Cowashing?
Ak chcete vyskúšať cowahing je dôležité, aby boli vlasy dostatočne mokré. Naneste kondicionér na pokožku hlavy a jemne masírujte prstami. Následne vlasy poriadne opláchnite. Potom naneste kondicionér tak, ako ste zvyknutý (do dĺžok). Kondicionér môžete nechať vo vlasoch chvíľu pôsobiť (ak máte suchšie vlasy) alebo ho hneď opláchnuť (ak máte mastnejšie vlasy).
Začnite používaním tejto metódy raz za čas, aby ste zistili, či vám to vyhovuje. Ak vám to vyhovuje a vaše vlasy budú po takomto umývaní čistejšie a zdravšie, môžete túto metódu používať častejšie. Ak vám nevyhovuje, skúste vymeniť kondicionér. Možno to bude až piaty a možno to proste a jednoducho pre vás nebude vôbec.
Cowashing je zaujímavý spôsob umývania vlasov, ktorý však nemusí byť pre každého. Táto metóda si vyžaduje ochotu experimentovať. Avšak môže ísť o skvelú voľbu, ak sú vaše vlasy suché, krepovité a hlavne kučeravé a štruktúrované.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.