PSORIÁZA: čo to je?
Psoriáza je imunitne sprostredkované chronické zápalové ochorenie. Často postihuje kožu, ale môže postihovať aj iné časti organizmu (napríklad kĺby).
Ide o ochorenie, ktoré postihuje imunitný systém. Okrem iných zmien vedie k nadmernej produkcií kožných buniek. Tieto kožné bunky sa množia príliš rýchlo, hromadia sa na povrchu kože a vytvárajú lézie alebo plaky zhrubnutej, šupinatej kože. Tieto ložiská môžu byť bolestivé a tiež môžu svrbieť.
Existuje veľké množstvo typov psoriázy. Jednotlivé typy postihujú rôzne časti tela. Môžu to byť napríklad:
- Lakte
- Kolená
- Ruky
- Nohy
- Tvár
- Pokožka hlavy
- A iné.
Okrem kože môžu byť postihnuté aj nechty, kĺby alebo napríklad pohlavné orgány.
Príčiny psoriázy
Presná príčina tohto ochorenia nie je úplne objasnená. Pravdepodobne sa na tom podieľajú genetické a environmentálne faktory. Aj keď človek zdedí genetickú predispozíciu, neznamená to, že sa toto ochorenie u neho rozvinie. Aby k tomu došlo, musí byť prítomný tzv. spúšťač (tzv. trigger), teda faktor, ktorý spôsobí vzplanutie tohto ochorenia alebo zhoršenie už vzniknutého stavu.
Medzi spúšťače patria napríklad:
- Stres
- Infekcie (hlavne streptokoky)
- Poranenie kože
- Niektoré lieky
- Fajčenie
- Konzumácia alkoholu
- Chladné počasie.
Dôležité je tiež poznamenať, že toto ochorenie nie je nákazlivé. Takže jedna osoba ho nemôže len tak preniesť na druhú.
Psoriáza na pokožke hlavy
Toto ochorenie najčastejšie postihuje dospelých, ale môže sa vyvinúť aj u detí. Až 45-50% ľudí so psoriázou má postihnutú pokožku hlavy.
Psoriáza môže postihnúť celú pokožku hlavy alebo sa objavuje vo forme ložísk (škvŕn). Môže siahať až po vlasovú líniu, postihnúť uši alebo oblasť za ušami alebo až hornú časť krku.
Vzhľad jednotlivých ložísk závisí aj od farby pleti. U svetlých typov sú ložiská často červené alebo ružové so striebristými šupinkami. Tmavšia, hnedá pokožka môže byť koralovo sfarbená taktiež s prítomnosťou bielych šupín. Tmavá, černošská pokožka sa vyznačuje ložiskami purpurovej farby, ktoré sú pokryté šupinkami.
Príznaky
Ak je psoriáza mierna, jediným príznakom môžu byť malé šupinaté škvrny na pokožke hlavy, ktoré svrbia.
Medzi ďalšie symptómy však patrí:
- Suchá, šupinatá koža
- Farebné zmeny kože
- Extrémne svrbenie
- Pocit pálenia alebo až bolesti
- Vypadávanie vlasov.
Ako sme už spomínali, psoriáza nepostihuje len kožu. Ide o multisystémové ochorenie. Často sa toto ochorenie zhoršuje vo vlnách. Striedajú sa obdobia pokoja so vzplanutím alebo zhoršením príznakov. Asi u 30% ľudí s psoriázou sa vyvinie psoriatická artritída, ktorá sa prejaví ako zápal, bolesť a opuch kĺbov. Bez liečby môže viesť k trvalému poškodeniu kĺbov.
U ľudí s psoriázou je tiež zvýšené riziko vzniku iných ochorení, vrátane kardiovaskulárnych ochorení alebo napríklad cukrovky. Sú tiež často unavení a častejšie mávajú depresie.
Psoriáza na pokožke hlavy vs. Iné kožné ochorenia
Psoriáza nás niekedy môže zmiasť, pretože na prvý pohľad môže vyzerať ako iné kožné ochorenie alebo stav. To vedie k stanoveniu nesprávnej diagnózy a nastaveniu nesprávnej liečby.
Najčastejšie môže pripomínať obyčajné lupiny. Ďalej si ju môžeme pomýliť so seboroickou dermatitídou, ktorá je charakteristická prítomnosťou mastných žltavých šupín. Okrem toho to môžu byť napríklad plesňové kožné infekcie, zápalové ochorenia kože alebo napríklad ekzém.
Liečba psoriázy
Liečba psoriázy by mala byť v rukách skúseného kožného lekára. Existuje množstvo liečiv, či už systémových alebo lokálnych. V obdobiach vzplanutia choroby sa na zvládnutie používa systémová a biologická liečba stanovená lekárom.
Psoriáza v oblasti vlasovej pokožky môže byť na liečbu o niečo zložitejšia. Dôvodom je jednoducho prítomnosť vlasov. Konkrétna liečba závisí od typu psoriázy, závažnosti symptómov a celkového stavu jednotlivca.
Ďalšie možnosti liečby zahŕňajú:
- Imunosupresíva
- Topické steroidy vo forme mastí alebo krémov
- Lokálne prípravky (šampóny, roztoky)
- Fototerapia (UV žiarením)
- Zmena životného štýlu (vyhýbať sa spúšťačom, napríklad fajčeniu alebo konzumácií alkoholu)
- Doplnková terapia (bylinné prípravky, zvládanie stresu).
Lokálne (alebo topické) prípravky môžu obsahovať niekoľko zložiek. Medzi najúčinnejšie v liečbe psoriázy patria:
- Uhoľný decht: Má protizápalové účinky. Už je však menej populárny.
- Kyselina salicylová: V koncentrácií 5-10% pomáha znížiť tvorbu šupín a umožňuje iným produktom efektívne preniknúť do pokožky.
- Aloe vera: Má upokojujúce účinky a znižuje začervenanie.
Prírodné prípravky
The National Psoriasis Foundation odporúča, že niektoré prírodné látky a prípravky môžu pomôcť znížiť príznaky psoriázy.
Šampón s čajovníkovým olejom – olej z čajovníka má protizápalové účinky a tak môže zmierniť príznaky psoriázy.
Kurkuma – či už ako korenina v jedle alebo vo forme lokálnych prípravkov (gély, krémy), kurkuma môže pomôcť upokojiť príznaky.
Soľ z Mŕtveho mora – pridanie soli do kúpeľa zmierňuje svrbenie a tvorbu šupiniek. Nezabudnite však následne hydratovať pokožku krémom.
Tipy na zvládnutie psoriázy v oblasti hlavy
- Vyhľadajte odbornú pomoc: Poraďte sa s odborníkom, aby ste predišli komplikáciám (vypadávaniu vlasov, popraskaniu kože).
- Jemne ošetrujte pokožku hlavy: Vyhnite sa intenzívnemu umývaniu a česaniu vlasov.
- Vyhýbajte sa škrabaniu: Poškriabanie môže viesť ku krvácaniu a rozvoju infekcie.
- Vyhýbajte sa spúšťačom: Ak už poznáte, čo vašu psoriázu zhoršuje, jednoducho sa tomu začnite vyhýbať (prestaňte s fajčením a pitím alkoholu, eliminujte stres a podobne).
Psoriáza je nepríjemné ochorenie bez jasnej príčiny. V oblasti hlavy môže viesť až k vypadávaniu vlasov. K dispozícií je však liečba, ktorá pomáha zvládnuť symptómy a tiež znižuje riziko vzplanutia tohto ochorenia. Ak si s príznakmi nedokážete poradiť doma, vyhľadajte odbornú pomoc.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.