Často počúvame, že farbenie vlasov je pomerne škodlivé a ničí naše vlasy. Aká je však pravda? A ako sa starať o farbené vlasy?
Farbenie vlasov: čo je to vlastne farba na vlasy?
Vnútro vlasu tvorí takzvaná kôra (cortex). Tá obsahuje väčšinu vlasovej hmoty a tiež množstvo dôležitých proteínov, ako napríklad keratín. Vonkajšia vrstva sa nazýva kutikula, obaľuje a chráni kôru vlasu.
Farba na vlasy je lokálna látka, ktorá mení farbu vlasu buď dočasne, semipermanentne alebo trvalo. Väčšina permanentných farieb na vlasy používa na farbenie kombináciu amoniaku, peroxidu vodíka a p-fenyléndiamínu (PPD). Amoniak akoby otvára proteínové vrstvy vo vlasoch, čo umožňuje farbivu pokryť kmeň vlasu. Peroxid vodíka zbavuje vlasy ich prirodzenej farby a PPD sa potom naviaže na vlasy a nafarbí ich.
Škodí farbenie vlasom?
Aj keď je farbenie bežná procedúra, nie je úplne bez vedľajších účinkov. Farbenie vlasov akýmkoľvek spôsobom môže poškodiť vlasy:
- Rozkladá proteíny vo vlasoch, čím sú vlasy krehkejšie
- Spôsobujú stratu vlasových lipidov a vlasy sú tak slabšie a bez lesku
- Menia štruktúru kutikuly, čím je vlas menej chránený.
Ktorým chemikáliám sa radšej vyhnúť?
Podľa článku z roku 2020 je PPD alergén, ktorý môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Ďalšia štúdia zistila, že bielenie vlasov peroxidom má za následok oxidačné poškodenie a stratu bielkovín vo vlasoch.
Taktiež je dôležité zmieniť, že to, že má produkt na sebe nápis „prírodný“ alebo „organický“ ho nerobí lepším alebo bezpečnejším. The Food and Drugs Administration (FDA) uvádza, že aj keď sú látky prírodné, napríklad rastlinné, môžu stále obsahovať škodlivé alebo alergénne látky.
Ďalšie potenciálne škodlivé látky sú amoniak a toluén. Amoniak je dráždivý pre dýchanie a toluén je známy neurotoxín (toxický pre nervové bunky), ktorý môže byť škodlivý hlavne pre tehotné ženy.
Na čom pri farbení záleží?
Typ farby na vlasy môže ovplyvniť rozsah poškodenia vlasov. Poškodenie môže postihnúť všetky typy vlasov.
Dočasné farbivá sa dostanú len do vonkajších vrstiev vlasu a často sa zmyjú jedným umytím šampónom. Semi-permanentné farby odstraňujú prirodzenú farbu vlasu, ale sú slabšie ako trvalé (permanentné) farby. To znamená, že spôsobujú menšie škody. Semi-permanentné farby sa zvyčajne vymyjú do 4 až 12 umytí. Permanentné farbivá prenikajú hlbšie do kortexu vlasu, odfarbujú prirodzené sfarbenie vlasu a zachytávajú farebné častice vo vlasoch. Tento proces môže poškodiť vlasy.
Ako opraviť poškodené vlasy?
Farba pôsobí na vlasy dokým z nich úplne nevyrastie. Podľa jednej štúdie z roku 2018, farba, ktorá obsahuje kondicionér môže znížiť poškodenie vlasov. Taktiež používanie šampónov, ktoré obsahujú lipidy a proteíny, ich môže pomôcť vlasom doplniť a tým znížiť ich poškodenie.
Americká dermatologická asociácia odporúča niekoľko tipov na starostlivosť o farbené vlasy:
- Používajte šampóny na farbené vlasy.
- Chráňte vlasy pred slnkom (nosením klobúka alebo čiapky).
- Nezabúdajte na používanie kondicionéru.
- Chráňte vlasy pred chlórovanou vodou.
- Zostaňte čo najbližšie k svojmu prirodzenému odtieňu vlasov (radšej vlasy stmavnite ako zosvetlite).
- Nezabúdajte na ochranu pred teplom (pri používaní fénu, žehličky alebo kulmy).
- Pred nanesením farby si urobte tzv. patch test (naneste produkt na predlaktie alebo za ucho a chvíľu počkajte), aby ste predišli alergickej reakcií.
Všetky farby na vlasy menia vzhľad vlasov. Niektoré farby však môžu meniť štruktúru a zloženie vlasu. Nafarbenie môže vlasy oslabiť alebo až poškodiť. Čím permanentnejšia farba na vlasy je, tým hlbšie do vlasu preniká a tým môže vieš k väčšiemu poškodeniu. Existujú však farby, ktoré obsahujú napríklad kondicionér, čo môže zmierniť poškodenie. Ak si však vlasy farbíte, nezúfajte. So správnou starostlivosťou môžete vaše vlasy udržať zdravé a pevné.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.