Pojem mezoterapia sa nám spája hlavne s pleťou. Vedeli ste však, že existuje aj vlasová mezoterapia, ktorá pomáha obnoviť a posilniť naše vlasy?
Mezoterapia
Mezoterapia je stará medicínska technika, ktorá bola vyvinutá v roku 1952 renomovaným francúzskym lekárom Michelom Pistorom na liečbu bolesti a cievnych porúch. Pistor zaviedol termín „mezoterapia“ vo svojej publikácií v miestnom lekárskom časopise v roku 1958. Definoval ju ako liečbu mezodermu (primárnej zárodočnej vrstvy, z ktorej sa vyvíjajú spojivové tkanivá, svaly a nervy). Následne v roku 1987 Francúzska národná akadémia medicíny oficiálne uznala mezoterapiu špecializovanú medicínsku metódu.
Dnes je táto metóda populárna po celom svete. Používa sa na liečbu chronických bolestí, ale napríklad aj na liečbu rôznych športových úrazov. V estetickej medicíne je jednou z obľúbených metód na omladenie, regeneráciu pokožky a v neposlednom rade na obnovu vlasov.
Čo je vlasová mezoterapia?
O mezoterapií tváre a tela ste už pravdepodobne počuli a možno ste to aj sami vyskúšali. Tak, ako táto metóda pomáha pokožke tváre, krku a dekoltu k regenerácií a omladzovaniu, vlasová mezoterapia posilňuje vlásky na hlave, obnovuje ich a celkovo zlepšuje kvalitu vlasov.
Vlasová mezoterapia je moderná, nechirurgická, estetická procedúra, ktorá posilňuje vlasový korienok, hydratuje a vyživuje vlasovú pokožku, spomaľuje alebo zastavuje vypadávanie vlasov a účinne stimuluje rast nových vlasov.
Toto všetko dosiahneme aplikáciou mezoterapeutických koktejlov, ktoré sú bohaté na kyselinu hyalurónovú, minerály, vitamíny, antioxidanty a rastové faktory. Mezokoktejly sa aplikujú veľmi tenkými inhličkami do centrálnej časti pokožky – mezodermu. Výsledkom sú pevnejšie, krajšie, bujnejšie a ďaleko kvalitnejšie vlasy.
Pre koho je mezoterapia vhodná?
Vlasová mezoterapia je nenahraditeľnou metódou pri riešení mnohých problémov súvisiacich s vypadávaním vlasov, plešatosťou a vôbec, keď je potrebné vlasy spevniť a zahustiť. Táto kúra je určená pre všetkých, ktorý chcú krajšie, bujnejšie a zdravšie vlasy, či už preventívne alebo z dôvodu vypadávania vlasov alebo problému riedkych, slabých vlasov.
Najčastejšie sa vlasová mezoterapia používa v týchto prípadoch:
- Vlasy zlej kvality: suché, bez života, strácajú hustotu a lesk, ľahko sa lámu.
- Náhla strata hustoty a objemu vlasov (napríklad vplyvom stresu).
- Pri liečbe androgénnej alopécie (dedičnej plešatosti) u mužov a žien.
- Pomocná metóda pred a po transplantácií vlasov.
Ako vlasová mezoterapia prebieha?
Ide o úplne bezpečnú a bezbolestnú procedúru, počas ktorej sa do pokožky hlavy vstrekujú mezoterapeutické koktejly. Aplikujú sa extrémne tenkými ihlami, zvyčajne do hĺbky 1 až 2 mm. Samotné ošetrenie trvá asi 20-30 min a je minimálne invazívne.
Po zákroku nie je nutné dlhé zotavovanie. Pacient sa môže okamžite vrátiť ku svojim každodenným povinnostiam.
Mezokoktejly
Mezoterapeutické koktejly obsahujú rôzne kombinácie minerálov, vitamínov, aminokyselín a všetkého dobrého, čo vlasom a pokožke hlavy chýba.
Medzi tieto zložky patria napríklad:
- Biotín, súčasť komplexu vitamínu B5
- Panthenol, ktorý vyživuje vlasový folikul
- Kyselina hyalurónová
- Aminokyseliny a peptidy
- Zinok
- Kyselina azelaová
- Riboflavín, vitamín B2
- Rastové faktory
Kedy uvidím výsledky a koľko ošetrení potrebujem?
Asi vás neprekvapí, že počet ošetrení je individuálny a závidí predovšetkým od problému, ktorý chcete vyriešiť a celkovej kvality vlasov. Najčastejšie je však potrebné podstúpiť minimálne 3-6 ošetrení, aby sa dostavili potrebné účinky. Prvé výsledky sú viditeľné už po mesiaci. Ošetrenia sa podstupujú približne každé dva týždne. Po dosiahnutí požadovaných výsledkov je vhodné urobiť jednu až dve kúry ročne pre udržanie kvality a objemu vlasov.
Nežiadúce účinky
Napriek tomu, že ide o bezpečné ošetrenie, u ľudí s citlivou pokožkou sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky. Prejaví sa to miernym začervenaním alebo opuchom v miestach vpichu. Avšak väčšinou tieto príznaky spontánne vymiznú do niekoľkých dní. Ak sa však vyskytnú ťažšie príznaky alebo príznaky neustupujú vyhľadajte lekársku pomoc.
Pre koho toto ošetrenie NIE JE vhodné!
Tento zákrok nie je vhodný pre ľudí, u ktorých prebieha bakteriálna infekcia, majú problém so zrážaním krvi alebo napríklad zhubné ochorenie. Taktiež nie je toto ošetrenie vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.
Vlasová mezoterapia je stále populárnejšia metóda. Ide o bezpečnú, rýchlu a spoľahlivú metódu s dlhodobými účinkami. Vlasy sú vďaka nej lesklejšie, pevnejšie a hustejšie. Pokožka hlavy je vyživená a hĺbkovo hydratovaná, čo stimuluje rýchlejší rast nových vlasov.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.