Existuje množstvo výživových doplnkov, ktoré sú údajne skvelým pomocníkom pre rast vlasov. Jedným z nich je aj biotín. Čo to vlastne biotín je a je naozaj účinný v podpore rastu vlasov?
Čo to je biotín?
Biotín radíme do vitamínov skupiny B, inak nazývané vitamíny B-komplexu. Ide o vitamíny rozpustné vo vode (hydrofilné). Do tejto skupiny patria:
- Tiamín – vitamín B1
- Riboflavín – vitamín B2
- Niacín – vitamín B3
- Kyselina pantotenová – vitamín B5
- Pyridoxín – vitamín B6
- Biotín – vitamín B7
- Kyselina listová – vitamín B9
- Kobalamíny – vitamín B12.
Každý z uvedených vitamínov má pre naše telo jedinečné účinky a všetky tieto vitamíny pracujú v našom organizme spoločne.
Biotín bol v minulosti označovaný ako vitamín H. Toto pomenovanie bolo odvodené z nemeckého slova haut, čiže koža. Ide o vitamín, ktorý je pre náš život nevyhnutný. Väčšinou však získame dostatočné množstvo zo stravy.
Účinky biotínu
Ako sme spomínali, biotín je pre náš organizmus nevyhnutný. Je totiž účinnou zložkou mnohých enzýmov, ako napríklad:
- karboxyláz
- dekarboxyláz
- transkarboxyláz.
Tieto enzýmy sa zúčastňujú na tvorbe mastných kyselín, pri štiepení a okysličovaní niektorých aminokyselín. Je tiež veľmi dôležitý pre správne fungovanie DNA.
V našom organizme teda plní množstvo dôležitých funkcií:
- Zúčastňuje sa na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín
- Je nevyhnutný pre zdravý vývoj detského organizmu
- Je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému
Biotín a rast vlasov
Existuje množstvo neoficiálnych tvrdení o tom, že biotín môže pomôcť rastu vlasov. Pravda je však taká, že neexistuje dostatočné množstvo dôkazov a štúdií o týchto účinkoch.
Niektoré štúdie však poukazujú na skutočnosť, že ľudia s nedostatkom biotínu môžu mať častejšie sklon k alopécií (teda vypadávaniu vlasov).
Príčiny nedostatku biotínu
Množstvo biotínu v našom organizme závisí na vnútornej produkcií a príjme zo stravy. Preto nie je prekvapivé, že čokoľvek, čo spôsobuje podvýživu alebo zasahuje do tráviacich funkcií, môže prispieť k nedostatku biotínu. Taktiež na to môže vplývať genetika alebo napríklad tehotenstvo, kedy sa zvyšujú metabolické požiadavky nášho organizmu.
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k nedostatku biotínu patria napríklad:
- Príliš veľa avidínu, čo je zlúčenina prítomná v potravinách, ako napríklad v surových vajciach, ktorá zhoršuje vstrebávanie biotínu.
- Poruchy tráviacej sústavy, ktoré zhoršujú vstrebávanie biotínu.
- Chronické užívanie alkoholu.
- Fajčenie.
Príznaky nedostatku biotínu
Nedostatok biotínu je pomerne zriedkavý a preto aj príznaky môžu byť veľmi nešpecifické.
Príznaky nedostatku biotínu môžu zahŕňať:
- Strata vlasov
- Zmätenosť alebo problémy s pamäťou
- Vyrážky (hlavne okolo nosa úst)
- Nevoľnosť a kŕče v bruchu
- Svalová bolesť
Zdroje biotínu
Biotín sa v prírode vyskytuje v 3 formách:
- Voľný – v rastlinách.
- Viazaný na bielkoviny a peptidy
- Analógy – vitaméry.
Nájdeme ho aj v rastlinných aj živočíšnych produktoch. Potraviny, v ktorých ho môžeme nájsť sú napríklad:
- Vaječný žĺtok
- Bravčová pečeň
- Teľacina
- Pšeničné klíčky
- Strukoviny
- Orechy
- Huby
- Ryby
- Špenát a karfiol
Odporúčaná dávka
Odporúčaná denná dávka biotínu nie je oficiálne stanovená. Podľa odhadov sa udáva, že adekvátny príjem by mal byť približne 30 mikrogramov. Líši sa to však v závislosti od pohlavia a veku.
Väčšina z nás získava dostatočné množstvo tohto vitamínu zo stravy a vnútornej produkcie. Suplementácia sa preto odporúča len rizikovým skupinám, tehotným a dojčiacim ženám.
Nežiadúce účinky
Biotín sa všeobecne považuje za bezpečný a netoxický. Niektoré štúdie však preukázali, že vysoký príjem biotínu môže interferovať s výsledkami laboratórnych testov.
Biotín je pre náš organizmus nevyhnutný. Neexistujú však žiadne spoľahlivé vedecké dôkazy o jeho účinkoch na podporu rastu vlasov. Ak však vaše vlasy vypadávajú bez jasnej príčiny, môže byť dôvodom práve nedostatok vitamínu B7, teda biotín.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.