Site Logotype
Nezaradené

DHT a jeho vplyv na vypadávanie vlasov

Strata vlasov môže mať množstvo príčin. Jedným z dôvodov môže byť aj hormón, ktorý sa skrýva za skratkou DHT. Ako tento hormón robí zmätok v našich vlasových folikuloch? Dá sa takémuto vypadávaniu vlasov zabrániť?

Čo je DHT?

DHT alebo dihydrotestosterón je androgén – mužský pohlavný hormón, ktorý vzniká z testosterónu pomocou enzýmu 5-alfa-reduktáza. Prispieva k mužským znakom, ako je rast ochlpenia, nárast svalovej hmoty alebo napríklad plodnosť

Vzorec DHT

DHT a vlasy

Ale ako môže mužský pohlavný hormón vplývať na vypadávanie vlasov? Poďme sa na to pozrieť.

DHT putuje krvou v našom organizme a tak sa dostáva až k vlasovým folikulom. Vlasové folikuly sú prítomné všade na našom tele. Vo vlasových folikuloch sú ukryté vlasy, ktoré prechádzajú rastovým cyklom, ktorý trvá približne 2-6 rokov. Na konci takéhoto cyklu vstupuje vlas do pokojovej fázy a o niekoľko mesiacov potom vypadne. Následne folikuly produkujú nový vlas a cyklus sa opakuje.

Ale späť k DHT. Mužské pohlavné hormóny sa viažu na tzv. androgénne receptory, ktoré sa nachádzajú aj na vlasových folikuloch. Vysoké hladiny androgénov, vrátane dihydrotestosterónu, môžu u niektorých ľudí viesť k zmenšovaniu vlasových folikulov a ku skracovaniu rastového cyklu, čo vedie k tvorbe tenších a krehkejších vlasov, ktoré rýchlejšie vypadnú.

DHT môže spôsobiť aj to, že po vypadnutí starých vlasov, bude vašim folikulom trvať dlhšie, kým narastie nový vlas. Niektorí ľudia sú dokonca náchylnejší na tieto účinky a to z dôvodu genetickej predispozície.

Zmenšovanie vlasových folikulov vplyvom DHT (zľava doprava)

Vysoké hladiny DHT

Dihydrotestosterón ako jeden z najdôležitejších mužských pohlavných hormónov môže predstavovať riziko aj pre iné telesné funkcie. Vysoké hladiny tohto hormónu môžu zvýšiť riziko určitých stavov:

  • Rakovina prostaty
  • Benígna hyperplázia prostaty (zväčšenie prostaty)
  • Spomalené hojenie kože po poranení
  • Koronárna choroba srdca

Nízke hladiny DHT

Príliš nízke hladiny tohto hormónu môžu taktiež spôsobiť problémy a to najmä v sexuálnom vývoji. Môže sa to prejaviť oneskoreným nástupom puberty u oboch pohlaví, u mužov to môže viesť k neskorému alebo neúplnému vývoju pohlavných orgánov a tiež k vyššiemu riziku vzniku agresívnych nádorov prostaty.

Príznaky vypadávania vlasov vplyvom DHT

Vypadávanie vlasov vplyvom dihydrotestosterónu môže mať charakteristický vzhľad. Najčastejšími príznakmi sú:

  • Ustupujúca vlasová línia
  • Rednutie vlasov
  • Krehké vlasy
  • Norwoodova škála vypadávania vlasov
Norwoodova škála vypadávania vlasov

Prevencia a liečba

Existuje niekoľko liečiv, ktoré sú účinné v boji proti vypadávaniu vlasov vplyvom vysokých hladín DHT. O tom, ktorý liek alebo doplnok je pre vás vhodný sa poraďte s odborníkom. Existujú 2 hlavné skupiny:

  • Blokátory – látky, ktoré zabraňujú väzbe DHT na 5-alfa-reduktázu
  • Inhibítory – látky, ktoré znižujú produkciu DHT v tele

Jedným z najúčinnejších liečiv je Minoxidil. Je známy ako periférny vazodilatátor. To znamená, že pomáha rozširovať krvné cievy, a tým zlepšuje prienik krvi. Môže teda zlepšovať krvný tlak. Je však aj skvelým pomocníkom v liečbe vypadávania vlasov, ktoré je spôsobené nadmerným účinkom DHT a teda androgénnej alopécie. Aplikuje sa lokálne na pokožku hlavy.

Ak sa chcete o Minoxidile dozvedieť viac, prečítajte si náš článok MINOXIDIL: zázrak proti vypadávaniu vlasov?

Ďalším pomocníkom môže byť Biotín alebo aj vitamín H. Ide o vitamín zo skupiny vitamínov B, ktorý v našom organizme pomáha udržiavať hladinu keratínu. Viac o biotíne si prečítajte v našom článku: BIOTÍN a rast vlasov

Okrem toho existuje množstvo prírodných doplnkov, ktoré však nie sú dostatočne vedecky overené. Medzi tie patrí napríklad tekvicový olej, kofeín alebo napríklad ďalšie vitamíny zo skupiny B.


DHT patrí medzi hlavné príčiny vypadávania vlasov. Našťastie máme k dispozícií niekoľko spôsobov liečby a prevencie. Dôležité je sa o liečbe poradiť s odborníkom – lekárom alebo trichológom a pravidelne dodržiavať navrhnutý režim liečby.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať