Nad česaním vlasov väčšina z nás priveľmi nepremýšľa. Vedeli ste však, že nie každý spôsob, akým si vlasy češeme je správny? A mnohí z nás si česaním spôsobujeme viac škody, ako úžitku. Dobrou správou však je, že so správnymi postupmi a trpezlivosťou pri česaní môžete zlepšiť zdravie a vzhľad svojich vlasov.
Aké sú výhody česania vlasov?
- Zdravšie a lesklejšie vlasy
Pri vlasových folikuloch sa nachádzajú mazové žliazky, ktoré produkujú kožný maz. Tento maz pomáha premazávať pokožku hlavy. Správnym česaním tieto oleje distribuujete po celej dĺžke vlasov, čo im dodá zdravý a prirodzený lesk.
- Stimulácia pokožky hlavy
Česanie je ako taká masáž hlavy. Štetiny hrebeňa stimulujú krvné kapiláry, čím sa zlepšuje krvný obeh pokožky hlavy a vďaka tomu je do vlasového folikulu privádzaných viac živín a kyslíku.
- Odstránenie uvoľnených vlasov
Za normálnych okolností nám denne vypadne 50-100 vlasov. Česaním pomáhame týmto vlasom rýchlejšie vypadnúť.
ZÁSADY SPRÁVNEHO ČESANIA VLASOV
Vlasy češte od koncov po korienky
Česanie od korienkov môže spôsobiť lámanie vlasov. Pri dlhodobom česaní takýmto spôsobom môžete pozorovať viac rozštiepených končekov. Začnite teda od končekov a postupne sa prepracujte až ku korienkom. Chce to trošku trpezlivosti, ale aj takáto malá zmena môže viesť k zlepšeniu kvality vašich vlasov.
Pozor na mokré vlasy
Naše vlasy sú najzraniteľnejšie, keď sú mokré. Preto je dôležité pristupovať k česaniu mokrých vlasov veľmi šetrne. Pokiaľ by ste mokré vlasy česali a naťahovali príliš drsne môžu sa ľahko polámať. Začnite s česaním od koncov a malými ťahmi sa prepracujte až ku korienkom.
Ak sú vaše vlasy zamotané alebo zauzlené môžete na ne nastriekať sprej na rozčesávanie vlasov alebo bez oplachový kondicionér.
Vyberte si správny hrebeň alebo kefu
Už teda vieme, že si vlasy treba česať od končekov. Na samotné česanie je však potrebná kefa. Aký druh si vybrať? To závisí od vašich vlasov a tiež na tom, čo chcete s kefou dosiahnuť.
O konkrétnom výbere správnej kefy sa pobavíme v ďalšom článku. Myslite však na to, že drahšia kefa neznamená hneď lepšia kefa. Vyberajte si kefy, ktoré sú k vašim vlasom šetrné a jemné. Taktiež sa môžete o výbere správnej kefy pre vaše vlasy poradiť s odborníkom (trichológom).
S česaním to nesmieme preháňať
Česanie vlasov jeden alebo dvakrát denne udržiava vaše vlasy zdravé a lesklé. Netreba to však preháňať. Príliš časté česanie totiž spôsobuje zvýšené vypadávanie vlasov a tiež vedie k ich väčšiemu lámaniu. Preto si neprechádzajte vlasy hrebeňom každú chvíľu keď sa ocitnete pred zrkadlom. Môže vám to totiž skôr uškodiť.
Udržiavajte svoju kefu čistú
Z hygienických dôvodov je dôležité kefu pravidelne čistiť. Na špinavej kefe plnej vlasov sa hromadia nečistoty a môžu sa tam množiť baktérie. Tie sa potom pri každom česaní dostávajú do vašich vlasov a na pokožku hlavy. Preto pravidelne z kefy odstraňujte vlasy a poriadne ju vyčistite. Môžete na to použiť teplú vodu so šampónom alebo si zakúpiť čistiaci produkt na kefy a hrebene. Ak kefa postupne stráca štetiny je treba porozmýšľať, či ju už netreba vymeniť za novú.
Správnym česaním vlasov môžete predísť ich poškodeniu a prílišnému lámaniu. Vďaka distribúcií olejov pri česaní tiež udržuje vaše vlasy zdravé a lesklé. Dbajte na to, aby ste vlasy česali jemne a nie priveľmi často (ideálne dvakrát denne). Ak sú vaše vlasy príliš jemné, poškodené alebo vám pri česaní nadmerne padajú, zvážte návštevu odborníka.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.