Site Logotype
Nezaradené

BEŽNÉ STAVY VYPADÁVANIA VLASOV

Existuje množstvo dôvodov, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov. Prvýkrát si zvýšené vypadávanie vlasov môžete všimnúť pri česaní alebo umývaní. Alebo ich jednoducho nachádzate všade v domácnosti. Vypadávanie vlasov môže viesť k celkovému zníženiu hustoty vlasov. Taktiež to môže byť sprevádzané prítomnosťou kratších a jemnejších vlasov, ktoré „nevedia viac vyrásť“. Tento stav spôsobuje úzkosť a obavy, ktoré znižujú sebavedomie a spôsobujú pocity zahanbenia.

Čo teda môže vplývať na zvýšené vypadávanie vlasov?

Lieky.

Aj keď sú lieky určené na liečbu rôznych stavov a ochorení, niekedy môžu mať nežiadúce účinky, medzi ktoré patrí aj vypadávanie vlasov alebo zhoršenie ich kvality. Lieky spôsobujú vypadávanie vlasov tým, že zasahujú do normálneho rastového cyklu vlasov a poškodzujú ho.

Počas anagénnej fázy, ktorá trvá dva až sedem rokov, vlasy rastú. Počas telogénnej fázy, ktorá trvá asi tri mesiace, vlasy odpočívajú. Na konci telogénnej fázy vlasy vypadnú a nahradia ich nové. Podľa toho, ktorú rastovú fázu lieky ovplyvňujú, môže dôjsť k rozvoju telogénneho alebo anagénneho effluvia.

Výživa.

Výživa zohráva dôležitú úlohu v tom, ako vlasy rastú. Jedným z najdôležitejších nutrientov, ktoré je treba spomenúť, je železo. Za rýchlosť rastu vlasov a vypadávanie je zodpovedná najmä zásobná bielkovina železa, feritín.

Ďalším esenciálnym minerálom je zinok, ktorý je dôležitý pre syntézu bielkovín a delenie buniek. Nedostatok zinku môže viesť k telogénnemu efluviu a tvorbe krehkých vlasov.

Pre správny rast vlasov sú tiež dôležité vitamíny. Pozor si treba dať napríklad pri vitamíne A. Zatiaľ čo jeho nedostatok nebol spojený s vypadávaním vlasov, vysoké hladiny vitamínu A áno. Preto to s ním netreba preháňať.

Stres a úzkosti.

Tieto stavy môžu taktiež spôsobiť krátkodobú stratu vlasov. Toto vypadávanie vlasov však nemusí byť trvalé. Stres a rôzne psychické poruchy môžu spôsobiť niekoľko typov vypadávania vlasov. Patrí tu napríklad trichotillomániaalopécia areatatelogénne efluvium a množstvo ďalších.

Porucha štítnej žľazy.

Samotná aktivita štítnej žľazy neovplyvňuje rast vlasov, ale pokiaľ dôjde k zníženiu jej funkcie (hypotyreóza), môže to spôsobiť vypadávanie vlasov, poruchu ich rastu alebo zhoršenie ich kvality.

Farbenie vlasov.

Samotné farbenie vlasov nespôsobuje ich vypadávanie! Farbenie alebo melírovanie môže spôsobiť, že pramene vlasov budú suchšie, lámavejšie a častejšie budú prítomné rozštiepené končeky. Farbenie však neovplyvňuje rastové fázy vlasov. Môže byť však nebezpečné, ak by došlo k alergickej reakcií na farbu alebo popáleniu pokožky hlavy, napríklad pri odfarbovaní. Chemické a alergické reakcie môžu spôsobiť vypadávanie vlasov alebo v niektorých prípadoch dokonca trvalú jazviacu alopéciu. Najlepší spôsob, ako zistiť, ako bude vaša pokožka na farbu reagovať je tzv. patch test („náplasťový test“).

Zoznam stavov, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov:

  • Androgénna alopécia (androgén-dependentná alopécia)
  • Alopécia areata
  • Frontálna fibrotizujúca alopecia
  • Lámanie vlasov
  • Trichotillománia
  • Trakčná alopécia
  • Mužská plešivosť
  • Vypadávanie/Rednutie vlasov u žien
    •  Vypadávanie vlasov po tehotenstve
    •  Menopauza a vypadávanie vlasov
  • Strata vlasov u tínedžerov
  • Vypadávanie mihalníc a obočia

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať