Pri chudnutí sa v tele deje množstvo zmien. Počuli ste však o tom, že rýchle chudnutie môže spôsobiť vypadávanie vlasov? Je tento stav dočasný alebo sa to už nezmení?
Vypadávanie vlasov pri chudnutí
S chudnutím je spojený typ vypadávania vlasov, ktorý označujeme ako telogénne effluvium. Typicky sa vyskytuje 3-4 mesiace po rýchlom úbytku hmotnosti a trvá približne 6 mesiacov.
Podľa Americkej dermatologickej asociácie je normálne strácať 50 až 100 vlasov denne. Pri telogénnom effluviu však vypadáva oveľa viac vlasov.
Čo je to telogénne effluvium?
Telogénne effluvium je forma vypadávania vlasov, ktorá je spojená s poruchou rastového cyklu vlasov. Častejšie sa vyskytuje u žien.
Rastový cyklus vlasov má 3 základné fázy:
- Anagénna alebo aj rastová fáza
- Katagénna (prechodná) fáza
- Telogénna alebo aj pokojná fáza
Ako to vyplýva z názvu, tento stav je spojený s telogénnou fázou. Na našej hlave sa nachádza približne 5-10% vlasov, ktoré sa aktuálne v telogénnej fáze. Pri telogénnom eflúviu sa spomaľuje anagénna fáza, čo znamená, že vlasy nerastú tak rýchlo ako obvykle. Do ďalších dvoch fáz tak vstupuje menej vlasov. Pri takomto stave sa asi 30% vlasov ocitne v telogénnej fáze, čo znamená, že dochádza k ich vypadávaniu.
Chronické telogénne eflúvium je stav, kedy dochádza k vypadávaniu vlasov po dobu viac ako 6 mesiacov. Dobrou správou však je, že vo väčšine prípadoch ide o reverzibilný stav.
Telogénne eflúvium môže vyvolať niekoľko príčin. Spúšťačom môže byť napríklad veľký stres, tehotenstvo, pôrod, menopauza, niektoré lieky alebo napríklad náhla strata hmotnosti.
Chudnutie a strata vlasov
Vypadávanie vlasov po strate hmotnosti je výsledkom nedostatku živín v strave a kumulatívnych účinkov chudnutia na telo. Platí to najmä v prípade, ak je strata hmotnosti spôsobená nárazovou diétou, chirurgickým zákrokom na zníženie hmotnosti alebo obmedzujúcou diétou.
Správna výživa je veľmi dôležití pre zdravý rast vlasov. Niektoré štúdie naznačujú, že nedostatok železa a zinku v potrave, môže viesť k vypadávaniu vlasov. Ďalšie živiny, ktoré môžu ovplyvniť rast vlasov zahŕňajú mastné kyseliny, selén alebo napríklad vitamín D.
Je strata vlasov pri chudnutí trvalá?
Vypadávanie vlasov v dôsledku chudnutia nie je vo väčšine prípadov nebezpečné a ani trvalé. Vo všeobecnosti sa telo prispôsobí v priebehu niekoľkých mesiacov a rast vlasov sa obnoví. Je však dôležité, aby sme si uvedomili, že nedostatočný príjem živín škodí nie len našim vlasom, ale celému nášmu organizmu. Napríklad nedostatok železa môže spôsobiť anémiu (chudokrvnosť). Okrem toho závažné obmedzenie kalorického príjmu môže viesť k podvýžive, žalúdočným problémom, potlačeniu imunity ale aj k depresií a úzkosti.
Prevencia a liečba
Prevencia a liečba tohto stavu sa zameriava na správnu výživu a diétu. Je dôležité prijímať vyváženú stravu a vyhýbať sa nárazovým diétam a prehnaným diétnym obmedzeniam.
Ak náhodou dodržiavate obmedzujúcu diétu, dbajte na to, aby sa vaša strava zahŕňala potraviny bohaté na železo a selén. Sú to napríklad orechy, vajcia, strukoviny, špenát, quinoa, brokolica, ryby a ďalšie.
Ak však vypadávanie vlasov pretrváva dlhšie ako 6 mesiacov, odporúčame poradiť sa s odborníkom.
Strata vlasov po strate hmotnosti je bežným javom, ktorý je výsledkom nedostatku živín a stresu, ktorý na telo vyvinulo chudnutie. Telogénne eflúvium začína asi 3 mesiace po chudnutí. Vo všeobecnosti však netrvá dlhšie ako 6 mesiacov. Ak chcete schudnúť a nestratiť pri tom veľké množstvo vlasov, neobmedzujte svoju diétu len na šaláty a vodu, ale doprajte svojmu telu dostatok živín. Ak si nie ste istý, ako na to, skúste sa poradiť s fitness trénerom alebo nutričným terapeutom.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.