Site Logotype
Nezaradené

Pokožka hlavy a jej mikrobióm

Naša pokožka hlavy predstavuje ekosystém, ktorý je zložený z veľkého množstva mikroorganizmov. Tieto mikroskopické organizmy sú známe ako mikrobióm. A mikrobióm výrazne ovplyvňuje kvalitu a zdravie našich vlasov.

Čo je mikrobióm pokožky hlavy?

Mikrobióm na pokožke hlavy je v podstate milión mikroorganizmov, ktoré žijú na našej pokožke. U každého človeka je jeho zloženie jedinečné.

Mikrobióm zahŕňa najmä baktérie a huby, ktoré zaisťujú vyvážené a zdravé prostredie vašej vlasovej pokožky. Môže byť ovplyvnený hygienickými postupmi, výrobkami, ktoré používate na vlasy, a celkovým zdravím. Keď pochopíme zloženie a funkciu mikrobiómu, môžeme lepšie nastaviť starostlivosť o naše vlasy a tým zlepšiť ich kvalitu.

Zloženie kožného mikrobiómu

Mikrobióm pokožky hlavy je vo všeobecnosti menej rozmanitý v porovnaní s inými oblasťami tela, ktoré majú tendenciu mať väčší mix mikrobiálnych obyvateľov. Dominujú v ňom dva kľúčové typy bakteriálnych druhov – Cutibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis – oba sú normálnymi obyvateľmi zdravej kože, ale za určitých podmienok môžu mať negatívne dôsledky.

Malassezia, druh kvasiniek, je ďalším kľúčovým obyvateľom nášho mikrobiómu pokožky hlavy. Okolo vlasových folikulov je prítomné veľké množstvo mazových žliaz. Tieto žľazy produkujú vysoké hladiny lipidov, ktoré fungujú ako zdroj potravy pre kvasinky. Existuje mnoho rôznych druhov kvasiniek Malassezia, ale dva kľúčové druhy, ktoré sa nachádzajú na našej pokožke hlavy, sú známe ako Malassezia prohibita a Malassezia globosa – každý z nich sa nachádza v rôznom množstve v populáciách z rôznych krajín.

Ako vplýva mikrobióm na vaše vlasy?

Vyvážený mikrobióm pokožky hlavy je kľúčom k zdraviu a vitalite vašich vlasov a pokožky hlavy. Títo mikroskopickí obyvatelia ovplyvňujú vaše vlasy od korienkov až po končeky.

Dostatok živín

Mikrobióm pokožky hlavy pomáha rozkladať kožný maz, prírodný olej, ktorý vaša pokožka hlavy produkuje. Po jeho rozložení sa uvoľňujú základné živiny, ako sú mastné kyseliny, ktoré vyživujú vaše vlasové folikuly a tým podporujú rast zdravých vlasov. Príliš veľa mazu môže spôsobiť mastnú pokožku hlavy, zatiaľ čo príliš málo mazu môže viesť k suchosti a iným problémom s pokožkou hlavy. Mikrobióm pokožky hlavy pomáha udržiavať správnu rovnováhu tvorby mazu na pokožke hlavy. 

pH rovnováha

pH pokožky zabezpečuje celkovú rovnováhu prostredia na našej pokožke hlavy. Mikrobióm pomáha regulovať optimálnu rovnováhu pH pokožky hlavy. Keď je rovnováha pH narušená, môže dôjsť k vysušeniu, lupinám a poškodeniu vlasov. 

Ochrana proti patogénom

Patogény sú škodlivé mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť infekcie a narušiť mikrobióm pokožky hlavy. Keď je mikrobióm pokožky hlavy vyvážený a v rovnováhe, pomáha vytvárať ochrannú bariéru proti týmto škodlivým mikroorganizmom. Užitočné baktérie a huby bojujú proti patogénom, aby obmedzili ich rast a znížili tak riziko vzniku infekcie. 

Zníženie zápalu

Chronický zápal na pokožke hlavy môže spôsobiť, že vlasové folikuly vstúpia do pokojovej fázy, ktorá môže vlasy preriediť a spôsobiť ich vypadávanie. Zápal na pokožke hlavy môže byť spôsobený stavmi, ako je psoriáza a seboroická dermatitída. Vystavenie drsným vlasovým chemikáliám a látkam znečisťujúcim životné prostredie môže tiež viesť k zapálenej pokožke hlavy. Zdravý mikrobióm pokožky hlavy môže pomôcť znížiť zápal a podporiť zdravší cyklus rastu vlasov. 

Vzhľad a textúra vlasov

Keď je mikrobióm pokožky hlavy narušený, môžu sa objaviť lupiny, svrbenie, mastné vlasy a iné nepríjemné stavy. Tieto problémy môžu ovplyvniť vzhľad a štruktúru vlasov, čo spôsobí, že budú vyzerať nudne a bez života. Zdravý mikrobióm pokožky hlavy podporuje prostredie pokožky hlavy, takže vaše vlasy zostávajú živé a objemné. 

Čo narúša kožný mikrobióm?

Rovnováha mikrobiómu pokožky hlavy môže byť narušená rôznymi faktormi, ktoré na nás číhajú v našich každodenných rutinách a vo vonkajšom prostredí.

Nahromadenie nečistôt na pokožke

Na vlasovej pokožke sa môžu hromadiť odumreté kožné bunky, pot, ale aj produkty, ktoré každodenne používame. Nahromadením týchto nečistôt sa vytvorí bariéra, ktorá zabrzdí aktivitu a rast prospešných mikroorganizmov. To vedie k narušeniu mikrobiómu a môže viesť k nepríjemným stavom, ako sú lupiny, svrbenie alebo až vypadávanie vlasov.

Nadmerné umývanie vlasov

Veľmi časté umývanie vlasov a pokožky hlavy môže odstrániť oleje, ktoré poskytujú výživu a pomáhajú udržiavať zdravý mikrobióm pokožky hlavy. To môže viesť k vysušeniu, podráždeniu alebo premnoženiu škodlivých mikroorganizmov. 

Environmentálne faktory

Nemôžeme nespomenúť vonkajšie prostredie. Patria sem rôzne nečistoty zo vzduchu, alebo napríklad UV žiarenie. Tieto faktory narúšajú rovnováhu na našej pokožke a poškodzujú naše vlasy.

Stres a hormóny

Stres a hormonálne výkyvy môžu ovplyvniť produkciu kožného mazu a hodnoty pH pokožky hlavy, čím vytvárajú priaznivejšie prostredie pre rast škodlivých mikroorganizmov. Taktiež môže stres oslabiť reakciu imunitného systému, vďaka čomu je pokožka hlavy náchylnejšia na mikrobiálnu nerovnováhu a zápal. 

Nevyvážená strava

Zlá výživa a nevyvážená strava môžu ovplyvniť celkové zdravie vrátane mikrobiómu pokožky hlavy. Konzumácia nadmerného množstva sladkých alebo spracovaných potravín pri nedostatku základných živín môže ohroziť váš imunitný systém a narušiť rovnováhu mikrobiómu pokožky hlavy. 

Ako sa starať o svoj kožný mikrobióm?

Dobre teda, ale ako zabezpečiť, aby bol môj kožný mikrobióm zdravý? To je trošku zložitejšie. Ako sme spomínali, mikrobióm pokožky je u každého človeka jedinečný. Je preto dôležité všímať si reakcie vašej pokožky na rôzne faktory a vplyvy.

Chráňte pokožku hlavy

Pred vplyvmi vonkajšieho prostredia môžeme svoju pokožku chrániť celkom jednoducho a to nosením pokrývky hlavy alebo používaním SPF ochrany pred slnkom.

Vyhnite sa tepelnej úprave vlasov

Nadmerné teplo zo stylingových pomôcok môže vysušiť pokožku hlavy a narušiť jej mikrobióm. Minimalizujte teda tepelný styling a vyskúšajte možnosti bez tepla alebo s nízkym ohrevom, aby ste zachovali prirodzenú vlhkosť na pokožke hlavy. 

Vyhnite sa „drsným“ produktom

Drsné šampóny, kondicionéry a stylingové produkty môžu odstrániť prirodzené oleje z pokožky hlavy a narušiť tak rovnováhu na pokožke. Hľadajte jemné produkty starostlivosti o vlasy s vyváženým pH a bez agresívnych chemikálií.

Dostatočná hydratácia

Dostatočne hydratované prostredie podporuje zdravý mikrobióm. Je preto dôležité používať vo svojej vlasovej rutine hydratačné balzamy a masky.

Vyvážený jedálniček

Vaša stravovacie návyky hrajú v zdraví vlasov väčšiu úlohu, ako si asi myslíte. Dobre vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a esenciálne mastné kyseliny môže pomôcť udržať mikrobióm pokožky v rovnováhe. Nevyhýbajte sa teda ovociu, zelenine, zdravým tukom a ďalším dôležitým zložkám vášho jedálnička.

Ako zlepším svoj kožný mikrobióm s pomocou trichológa?

Trichológ môže posúdiť aktuálny stav vášho mikrobiómu pokožky hlavy prostredníctvom komplexného vyšetrenia, ktoré zhodnotí stav vašej pokožky hlavy, identifikuje problémy alebo nerovnováhu pokožky hlavy a určí konkrétne faktory, ktoré ju môžu narúšať. 

Na základe takéhoto posúdenia vyvinie individuálny liečebný plán, ktorý môže zahŕňať produkty a kúry na starostlivosť o vlasy alebo úpravu životného štýlu na obnovenie rovnováhy vášho mikrobiómu.

Ak si teda nie ste istý, ako sa správne starať o svoju vlasovú pokožku, trichológ vám s tým môže pomôcť a nasmerovať vás správnym smerom k zdravým vlasom.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať