Site Logotype
Nezaradené

POLYCYSTICKÉ VAJEČNÍKY (PCOS)

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je v dnešnej dobe pomerne často spomínaný pojem. Ide o ochorenie, ktoré postihuje ženy. Môžu však polycystické vaječníky vplývať aj na kvalitu a hustotu vlasov?

Čo sú to polycystické vaječníky?

Polycystické vaječníky (latinsky ováriá), známe tiež ako PCOS (Polycystic Ovary Syndrom) alebo Stein-Leventhalov syndróm, je porucha endokrinného systému, pri ktorej sa na vaječníkoch tvoria cysty (malé vaky vyplnené tekutinou) a dochádza tiež k hormonálnej nerovnováhe. Práve v dôsledku zmien hladín hormónov nedochádza k ovulácií a tvoria sa cysty.

Ide o jednu z najčastejších hormonálnych endokrinných porúch, ktorá postihuje asi 8-20% žien. PCOS súvisí aj s rozvojom ďalších ochorení a stavov, ako je napríklad cukrovka 2. typu, vysoký cholesterol alebo vysoký krvný tlak. Okrem mnohých zdravotných problémov spojených s PCOS, ide o najčastejšiu príčinu neplodnosti u žien.

Cysty na vaječníkoch u PCOS

Príčiny polycystických vaječníkov

V súčasnosti neexistuje žiadna priama príčina vzniku tohto ochorenia. Polycystické vaječníky sa radia medzi ochorenie s multifaktoriálnou etiológiou. To znamená, že na vzniku sa podieľa kombinácia niekoľkých faktorov.

Genetika a polycystické vaječníky

Na vzniku tohto ochorenia sa podieľa napríklad genetická predispozícia. Ľudia, ktorých matka alebo sestra trpia týmto ochorením, majú vyššie riziko vzniku PCOS, ako tí, u ktorých sa toto ochorenie v rodine nevyskytuje. Táto genetická záťaž sa považuje za jeden z hlavných rizikových faktorov.

Vplyv inzulínu

Ďalšou príčinou, ktorá sa podieľa na vzniku tohto ochorenia je napríklad inzulínová rezistencia. Inzulín je hormón vylučovaný pankreasom a v našom organizme reguluje cukor (glukózu). Osoba, ktorá má inzulínovú rezistenciu nie je schopná efektívne využívať inzulín. To vedie k tomu, že pankreas produkuje stále viac a viac inzulínu, aby pokryl potreby glukózy v našom organizme.

Predpokladá sa, že nadbytok inzulínu ovplyvňuje ovuláciu tým, že ovplyvňuje produkciu androgénov (mužských pohlavných hormónov). U žien, ktoré trpia týmto ochorením, prebieha vo vaječníkoch zápal, ktorý stimuluje vaječníky k zvýšenej produkcií androgénov.

Príznaky polycystických vaječníkov

Príznaky tohto ochorenia súvisia najmä so zvýšenou produkciou androgénov. Medzi symptómy (príznaky) PCOS patria:

  • Poruchy menštruačného cyklu (nepravidelný cyklus, slabé alebo príliš dlhé krvácanie)
  • Zvýšené vylučovanie kožného mazu
  • Akné, mastná pleť, lupiny
  • Vysoký krvný tlak
  • Vypadávanie vlasov (plešatosť ženského typu)
  • Neplodnosť
  • Únava
  • Diabetes 2. typu (cukrovka 2. typu)
  • Panvové bolesti
  • Depresie a úzkosti
  • Ťažkosti s reguláciou hmotnosti (priberanie alebo ťažkosti s chudnutím)
  • Hirsutizmus (nadmerný rast ochlpenia na tvári a tele)
  • Zníženie libida.

A čo diagnostika?

Neexistuje jeden konkrétny test, ktorý by potvrdil prítomnosť tohto ochorenia. Lekár diagnostikuje tento stav komplexným vyšetrením, ktoré zahŕňa anamnézu, fyzikálne vyšetrenie, krvné testy, ultrazvukové vyšetrenie a množstvo ďalších.

Liečba polycystických vaječníkov

V súčasnosti neexistuje liek, ktorý by vyliečil PCOS, ale cieľom liečby je zvládnuť symptómy súvisiace s týmto ochorením. Liečba tiež závisí od toho, či žena plánuje otehotnieť alebo nie. Lekár môže zvoliť hormonálnu alebo nehormonálnu liečbu. Ak však lieky zlyhávajú, lekár indikuje chirurgické odstránenie cýst na vaječníkoch.

Vypadávanie vlasov a polycystické vaječníky

Vypadávanie vlasov spojené s PCOS súvisí s hormonálnou nerovnováhou. Za normálnych okolností majú ženy a muži v tele špecifické pomery estrogénov (ženských pohlavných hormónov) a androgénov (mužských pohlavných hormónov). Keď sa táto rovnováha naruší, môže to spôsobiť množstvo hormonálnych problémov.

U PCOS to spôsobuje stav, ktorý označujeme ako hyperandrogenizmus. Ide o stav, kedy telo produkuje nadmerné množstvo androgénov. Hlavným androgénom je testosterón.

U mužov je testosterón zodpovedný za mužské pohlavné znaky, ako je napríklad ochlpenie na tvári, zvýšený rast svalov alebo napríklad hlbší hlas. Prispieva tiež k vypadávaniu vlasov v dôsledku premeny testosterónu na ďalší androgén známy ako dihydrotestosterón (DHT). Práve DHT je príčinou vypadávania vlasov u žien s PCOS.

Keď sa DHT uvoľní do krvného obehu môže sa dostať až k vlasovým folikulom. Na vlasových folikuloch sa nachádzajú receptory pre DHT. Ak sa DHT naviaže na tieto receptory, spôsobí to zmenšenie folikulov. Ak aj vlasy nevypadávajú, môžu sa viditeľne preriediť.

Vypadávanie vlasov ženského typu (Androgénna alopécia)

Liečba vypadávania vlasov u polycystických vaječníkov

Keďže ide v podstate o androgénnu alopéciu, existuje niekoľko možností na liečbu tohto typu vypadávania vlasov.

Minoxidil

V súčasnosti existuje iba jeden voľnopredajný liek, ktorý je schválený na liečbu ženského vypadávania vlasov. Ide o Minoxidil. Tento liek nevylieči vypadávanie vlasov spojené s PCOS, ale môže tento stav výrazne zlepšiť.

O Minoxidile si môžete prečítať v našom článku: MINOXIDIL: zázrak proti vypadávaniu vlasov?

Doplnky s obsahom železa

Ďalšou voľnopredajnou možnosťou sú doplnky s obsahom železa. Niektoré štúdie ukázali, že nedostatok železa zohráva úlohu pri ženskom vypadávaní vlasov a že doplnky s obsahom železa mu môžu predchádzať. Napriek tomu v súčasnosti neexistuje jasný dôkaz, že užívanie doplnkov železa môže zvrátiť vypadávanie vlasov, ak už k nemu došlo.

Lieky na predpis

Existujú aj lieky, ktoré pôsobia priamo na pohlavné hormóny. Tieto lieky však indikuje a predpisuje lekár. Môže tak urobiť, ak liečba Minoxidilom nie je dostatočná alebo ak krvné testy odhalia nadmerne vysoké hladiny androgénov.

Chirurgické a odborné zákroky

Ak je vypadávanie vlasov naozaj závažné, tak existuje možnosť transplantácie vlasov. Ďalšou možnosťou sú injekcie plazmy bohatej na krvné doštičky. Takéto zákroky by však mal odporučiť lekár.


Aj keď nepoznáme príčiny PCOS, pri včasnej diagnostike vieme dobre ovplyvniť príznaky a znížiť riziko komplikácií. Liečba by mala prebiehať v rukách odborníka. Vypadávanie vlasov je pomerne typický príznak polycystických vaječníkov. Tento typ vypadávania vlasov však vieme v dnešnej dobe zmierniť.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať