Už ste niekedy počuli, že spanie s mokrými vlasmi nie je dobré a vlasom škodí? Alebo vás stará mama strašila, že sa zobudíte chorý? Má spanie s mokrými vlasmi vplyv na naše vlasy? Ak áno, ako to vlastne škodí vašim vlasom? To sa dočítate v tomto článku.
Škodí spánok s mokrými vlasmi?
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu byť vlasy poškodené, pokiaľ ich pred spaním dostatočne nevysušíte. Vlasy sú totiž najzraniteľnejšie, keď sú mokré.
Každý vlas je tvorený komplexom proteínov a buniek, ktoré určujú jeho silu a pružnosť a taktiež o koľko sa vlas dokáže natiahnuť. Vlhké vlasy, ktoré neboli chemicky ošetrené, majú schopnosť natiahnuť sa až o 30% svojej pôvodnej dĺžky bez toho, aby to viedlo k výraznejšiemu poškodeniu alebo lámaniu. Chemicky ošetrené vlasy sú však ešte krehkejšie a náchylnejšie na lámanie.
Každý vlas je prirodzene chránený vrstvou buniek označovanou ako kutikula. Táto vrstva obsahuje tiež určité typy mastných kyselín, vďaka ktorým je vlas hydrofóbny („odpudzuje“ vodu) a tým chráni vlas pred nasiaknutím vodou.
Problémy pri spaní s mokrými vlasmi
Lámanie vlasov
Najväčším problémom a rizikom je zvýšené lámanie vlasov. Spaním na mokrých, krehkých vlasoch, pohybmi hlavy a trením po vankúši sa zvyšuje šanca, že sa vaše vlasy budú ľahšie krútiť, ohýbať a lámať. Riziko sa zvyšuje, ak mokré vlasy na noc dáte do gumičky alebo ich zapletiete napríklad do vrkoča. Vlasy sa tak viac napínajú a lámu. Nezabúdajte na to, že vlasy sú najzraniteľnejšie práve vtedy, keď sú mokré.
Plesňové a iné kožné infekcie
Ďalším problémom pri spaní s mokrými vlasmi je zvýšené riziko vzniku plesňovej infekcie na pokožke hlavy. Nahromadenie húb, ako je napríklad Malassezia. Tento mikroorganizmus sa na našej koži vyskytuje úplne bežne. Pri jeho premnožení však môže spôsobovať plesňové ochorenia. Môže viesť k zvýšenej tvorbe lupín, ktoré sú väčšinou mastnejšie a majú žlté sfarbenie a taktiež môže vyvolať svrbenie pokožky hlavy.
Tieto mikroorganizmy (nielen plesne, ale aj baktérie) sa môžu hromadiť aj na vlhkom vankúši. Je to napríklad Aspergillus fumigatus, ktorý môže spôsobiť napríklad zhoršenie príznakov u ľudí s astmou.
Vankúše sú v podstate ohniskom týchto infekcií, pretože vlhká obliečka na vankúši je pre mikroorganizmy ideálnou živnou pôdou. Infekcie môžu viesť k podráždeniu pokožky, svrbeniu, tvorbe lupín alebo až k vypadávaniu vlasov. Preto je veľmi dôležité pravidelne meniť posteľné obliečky a uistiť sa, že spíte na suchom vankúši a so suchými vlasmi.
TIPY AKO PREDÍSŤ POŠKODENIU VLASOV
Najlepšou radou, ako predísť poškodeniu vlasov je umývať si vlasy počas dňa alebo si vlasy pred spaním poriadne osušiť. Pred použitím fénu si na vlasy aplikujte termoochranu (ochrana vlasou pred teplom, napríklad sprej alebo krém).
Spánok s mokrými vlasmi môže dať vlasom a pokožke hlavy poriadne zabrať. Mokré vlasy sú najzraniteľnejšie a rýchlejšie sa v nich množia patogény. Poriadne osušenie vlasov pred spaním vám môže pomôcť zbaviť sa lupín, svrbenia hlavy alebo znížiť lámavosť vašich vlasov.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.