Site Logotype
Nezaradené

TEHOTENSTVO A ZMENY VLASOV

Telo ženy počas tehotenstva prechádza niekoľkými zmenami, od rastúceho bruška cez kožné zmeny až po zmeny rastu vlasov. To, ako tehotenstvo vplýva na kvalitu alebo hustotu našich vlasov si rozoberieme v tomto článku.

Vlasy a tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne obdobie, ktoré je spojené s množstvom hormonálnych zmien. Tieto zmeny majú vplyv aj na naše vlasy. Podľa American College of Obstetricians and Gynceologist (ACOG) môžu hormonálne zmeny počas tehotenstva spôsobiť zvýšený rast nielen vlasov na hlave, ale aj chĺpkov na celom tele. Dokonca vlasy môžu rásť tam, kde zvyčajne nerástli a to napríklad na tvári, hrudníku alebo bruchu. Vlasy počas tehotenstva hustnú a to približne od 15. týždňa. Vyššie hladiny estrogénu spôsobujú, že vlasy zostávajú dlhšie v rastovej (anagénnej) fáze svojho cyklu.

A čo PO tehotenstve?

Vlasy sa po tehotenstve vracajú do pôvodného stavu. Niekedy môžu vlasy viac vypadávať alebo sa preriediť. K tomuto dochádza v dôsledku rýchleho poklesu hormónov. K vypadávaniu vlasov po tehotenstve môže dochádzať až do šiestich mesiacov po pôrode.

Popôrodné vypadávanie vlasov (známe tiež ako telogénne eflúvium) nastáva krátko po pôrode v dôsledku meniacich sa hladín hormónov a to hlavne progesterónuestrogénu. Po pôrode hladiny týchto hormónov rýchlo klesajú, aby sa vrátili na hodnoty pred tehotenstvom. Aj keď je to veľmi individuálne, vlasy by sa mali vrátiť do pôvodného stavu do 3-6 mesiacov po pôrode, ale môže to samozrejme trvať aj dlhšie.  

Je vypadávanie vlasov po tehotenstve v poriadku?

Podľa Americkej dermatologickej akadémie (AAD) je vypadávanie vlasov po pôrode úplne normálne. Vlasy sa vracajú do pôvodného stavu a môže im to trvať šesť mesiacov až jeden rok.

Ak po roku nie sú vlasy v pôvodnom stave a zdajú sa vám redšie alebo stále viac vypadávajú, mali by ste vyhľadať odborníka. Môže ísť o vypadávanie vlasov, ktoré súvisí s iným ochorením, ako napríklad hypotyreózou (znížená funkcia štítnej žľazy).

Tipy a liečba

Strata vlasov v súvislosti s tehotenstvom je dočasná a človek nemusí podnikať žiadne kroky k liečbe tohto stavu. Existuje však niekoľko tipov na starostlivosť o vlasy po pôrode, ktoré môžu vlasom pomôcť k lepšej regenerácií:

Používanie správnych produktov

Ak chcete svojim vlasom trochu pomôcť, používajte produkty pre zväčšenie objemu vlasov. Taktiež môžete siahnuť po šampónoch a kondicionéroch pre jemné a rednúce vlasy.

Správna výživa

Výživa je dôležitou súčasťou popôrodnej regenerácie. Konzumácia ovocia, zeleniny a zdravých bielkovín zabezpečuje telu prívod živín, ktoré sú dôležité pre lepšie hojenie a regeneráciu tela po pôrode.

Trichologická spoločnosť odporúča konzumovať niektoré konkrétne potraviny:

  • Ryby
  • Listovú zeleninu (špenát)
  • Strukoviny (fazuľa, šošovica)
  • Brokolica
  • Orechy (para, vlašské, pekanové, mandle, kešu)
  • Mrkva.

Užívanie výživových doplnkov

Zatiaľ čo žiadne konkrétne vitamíny nedokázali zlepšiť alebo zvrátiť popôrodné vypadávanie vlasov, National Health Service Spojeného kráľovstva (NHS) odporúča užívanie vitamínu D počas tehotenstva aj počas dojčenia.

Vyhýbanie sa stresu

Stres negatívne ovplyvňuje zdravie nášho organizmu. Tehotenstvo a materstvo je krásne obdobie, no môže byť sprevádzané aj pomerne vysokou hladinou stresu. Dlhodobý (chronický) stres môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Preto by sme sa stresu mali čo najviac vyhýbať. Pomôcť si môžete napríklad pravidelným cvičením, meditáciou, nácvikom hlbokého dýchania alebo tiež poradenstvom.

Ak sa o chcete dozvedieť viac o tom, ako stres vplýva na vypadávanie vlasov, prečítajte si náš článok: STRES A VYPADÁVANIE VLASOV.

Kojenie a vypadávanie vlasov

The Australian Breasthfeeding Association hovorí, že medzi dojčením a vypadávaním vlasov po pôrode neexistuje žiadny vzťah. Ako sme už spomínali, popôrodné vypadávanie vlasov súvisí s poklesom hladín hormónov. Takže samotné kojenie nemá na vypadávanie vlasov žiadny vplyv.


Tehotenstvo je nádherné obdobie plné zmien v našom organizme. Počas tehotenstva a po ňom sa naše vlasy menia. Najskôr hustnú a rastú rýchlejšie, no po pôrode sa postupne vracajú do pôvodného stavu. Je to spôsobené zmenami hormónov v tele. Vypadávanie vlasov po pôrode možno pôsobí desivo, no ide o dočasný stav. Ak sa však vlasy ani po roku nevrátia do pôvodného stavu, vyhľadajte odborníka (dermatológ, trichológ).

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať