Kto z nás si pravidelne sťahuje vlasy do copu alebo drdola? Pravdepodobne to robí väčšina z nás, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký vplyv to má na naše vlasy? Hovorí vám niečo pojem „trakčná alopécia“? Ak nie, čítajte ďalej a dozviete sa viac.
ČO TO JE TRAKČNÁ ALOPÉCIA?
Termín „alopécia“ sa používa na vyjadrenie akéhokoľvek typu vypadávania vlasov. Môže k tomu dôjsť z niekoľkých dôvodov, najčastejšie ide o poruchu folikulov. Nie všetky formy sú trvalé, niektoré však áno.
Trakčná alopécia je traumatická strata vlasov, ktorá je výsledkom dlhodobého alebo opakovaného ťahania vlasov. Po určitom čase vlasy zoslabnú a vypadnú. Tento stav sa môže vyvinúť, ak často nosíte vlasy zopnuté do copu, drdola alebo vrkočov. Prvýkrát toto vypadávanie vlasov popísali v Grónsku, kde ženám začali vypadávať vlasy po dlhodobom nosení zapletených vrkočov.
PRÍZNAKY
V začiatočnom štádiu sa trakčná alopécia môže prejaviť ako malé telové alebo biele hrbolčeky na pokožke hlavy. Môžu vyzerať ako pupienky, s ktorými si to môžete pomýliť a tak tento stav prehliadnuť. Keď však tento stav progreduje, vlasy sa začnú lámať a môžu postupne vypadávať.
Dlhodobé a nadmerné napätie vedie k poškodeniu až zničeniu vlasových folikulov a trvalej strate vlasov a môže viesť k rozvoju jazviacej alopécie, ktorá je ireverzibilným (nezvratným) stavom.
Najčastejšie sú postihnuté vlasy v prednej (frontálnej) a bočnej časti hlavy, hlavne pozdĺž vlasovej línie. Lokalizácia vypadávania vlasov však závisí aj typu noseného účesu.
Okrem vypadávania vlasov môže trakčná alopécia spôsobiť aj ďalšie príznaky, ako napríklad sčervenanie, svrbenie, štípanie alebo až bolesť pokožky hlavy.
PRÍČINY
Trakčnú alopéciu spôsobuje dlhodobé pravidelné nosenie stiahnutých vlasov (copy, drdoly, vrkoče). Môže za to aj hmotnosť veľmi dlhých vlasov alebo napríklad nosenie dredov. U mužov sa môže tento stav vyskytovať aj v oblasti fúzov, najmä ak ich príliš silno krútia a upravujú.
Tento stav je typický pre afroamerické ženy, ktoré si zapletajú vlasy už od útleho detstva. Môže to spôsobiť špecifickú formu vypadávania vlasov známu ako centrálna centrifugálna alopécia.
V minulosti bolo častým dôvodom tejto alopécie aj predlžovanie vlasov. Dnes sa však techniky výrazne zlepšili a trakcia (ťahanie) vlasov príčeskami je v súčasnosti minimálna. Stále sa s tým však môžeme stretnúť pri nesprávnom alebo laickom používaní príčeskov alebo parochní.
Hoci môže tento stav postihnúť všetky vekové kategórie, je pravdepodobnejšie, že sa to prejaví až v staršom veku, pretože vlasové folikuly sa časom prirodzene oslabujú.
PREVENCIA
Aby ste predišli trakčnej alopécií, noste vlasy zopnuté voľnejšie. Taktiež môže pomôcť striedanie účesov každých pár týždňov. Ak si predlžujete vlasy, používajte len kvalitné a bezpečné príčesky a zverte sa do rúk odborníkov. Minimalizujte používanie chemikálií a tepla, ktoré môžu vaše vlasy poškodiť.
LIEČBA
Trakčná alopécia je reverzibilný (vratný) stav, ale musí byť zachytená včas. Základom liečby je zmena účesu, teda vyhýbanie sa tesným copom a drdolom a to najmä v noci. Ďalej je dôležité šetrne zachádzať s vlasmi. Ak sa stav nezlepší je nutná návšteva špecialistu (trichológ, dermatológ), ktorý zhodnotí váš stav a navrhne správnu liečbu.
V pokročilých štádiách môže byť jedinou možnou liečbou len transplantácia vlasov. Preto najlepšou liečbou trakčnej alopécie je prevencia.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.