Site Logotype
Nezaradené

TRICHOTILLOMÁNIA: porucha vytrhávania vlasov

ČO JE TO TRICHOTILLOMÁNIA?

Trichotilománia (TTM), známa tiež ako „hair pulling disease“ (porucha ťahania vlasov), je duševná porucha, pri ktorej si človek nutkavo vlasy ťahá, krúti, vytrháva alebo sa s nimi neustále „hrá“, čo spôsobuje ich poškodenie alebo až vypadávanie. Slovo trichotillománia je vlastne spojením troch gréckych slov:

  • Tricho – vlasy
  • Tillo – ťahať
  • Mania – expanzívne, nadmerná aktivita.

Najčastejšie postihuje deti a mladých (vo veku 10-13 rokov), ale môže postihnúť všetky vekové kategórie, a vedie ku vzniku alopécie (vypadávanie vlasov) alebo preriednutiu vlasov. Pri ťažkom priebehu môže mať negatívny dopad na pohodu a celkovú kvalitu života človeka.

Ak vlasy dorastú, ale sú opakovane vytrhávané počas dlhšieho obdobia, môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu vlasových folikulov, čo má za následok trvalú stratu vlasov. Okrem vlasov môže postihovať aj obočie alebo mihalnice.

PRÍČINY

Ide o psychickú poruchu, ktorá nemá úplne jasnú príčinou. Hrajú v tom rolu genetické (dedičné) faktory, ale aj faktory vonkajšieho prostredia. Medzi časté spúšťače patrí úzkosť, stres, depresia alebo traumatický zážitok, ktorý je častou príčinou trichotilománie u detí a mladších jedincov.

PRÍZNAKY

Príznaky a symptómy trichotillománie často zahŕňajú:

  • Opakované vytrhávanie vlasov, obočia alebo mihalníc.
  • Neustále „hranie“ sa s vlasmi.
  • Viditeľné vypadávanie vlasov (zriedené alebo plešaté oblasti na pokožke hlavy).
  • Pocit potešenia alebo úľavy po ťahaní alebo vytrhnutí vlasov
  • Často v spojení s inou poruchou duševného zdravia (úzkosť, depresia, obsedantne-kompulzívna porucha).

Mnoho ľudí s trichotillomániou si ohrýza nechty, kožu alebo pery. Väčšinou sa to snažia robiť tajne v súkromí, aby túto poruchu skryli pred ostatnými. Všetky príznaky sa zhoršujú so stupňujúcim sa stresom v okolí (problémy v práci, v rodine).

AKO SA DIAGNOSTIKUJE TRICHOTILLOMÁNIA?

Diagnostickým znakom tohto stavu je nerovnomerné lámanie vlasov a vypadávanie vlasov, ktoré je zvyčajne horšie na pravej strane hlavy u pravákov a naopak na ľavej u ľavákov. Určiť diagnózu môže pomôcť už anamnéza (rozhovor odborníka s pacientom) alebo až punkčná biopsia (odobratie vzorky kože).

Trichotillománia je pomerne jednoduchý stav na diagnostiku, ale ľudia s týmto problémom sa často skrývajú a hanbia a tak nevyhľadajú odbornú pomoc.

LIEČBA

Ide o mimoriadne emocionálny a úzkostný stav a preto je najlepšie poradiť sa s odborníkmi. Liečba trichotillománie si vyžaduje čas. V terapií je dôležitá spolupráca trichológa s lekárom (aj so psychiatrom alebo so psychológom). Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ nie je folikul značne poškodený, vlasy môžu opäť dorásť.

Trichotillománia nie je len zlozvyk. Je preto dôležité vyhľadať pomoc a zveriť sa do rúk odborníkom.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať