Site Logotype
Nezaradené

WASH DAY: AKO SI SPRÁVNE UMÝVAŤ VLASY?

Umývanie vlasov je pravdepodobne činnosť, nad ktorou príliš nepremýšľame. Možno si myslíte, že presne viete, ako sa to má robiť. Správne umytie vlasov však neznamená len napeniť, opláchnuť a zabaliť do uteráka. Ani si neuvedomujeme, koľko chýb možno robíme a ako vplývajú na zdravie našich vlasov a pokožky.

AKO SI SPRÁVNE UMÝVAŤ VLASY?

Vypadávanie vlasov a mastné vlasy sú bežnými problémami, s ktorými sa stretáva veľká skupina ľudí. Ale napadlo vás niekedy, že na to môže vplývať aj spôsob, akým si umývate vlasy?

Poďme sa spolu pozrieť, ako si vlasy a pokožku hlavy umyť správne:

  1. KROK – UČEŠTE SI VLASY

Začnite tým, že použijete čistú kefu na vlasy, ktorou vlasy prečešete. Zbavíte sa zamotaných vlasov a uzlov, aby sa šampón a kondicionér dostali ku všetkým prameňom. Pri česaní začnite od končekov a jemne postupujte smerom ku korienkom. Vyhnete sa tým ťahaniu a poškodeniu vlasov pri rozpletaní zamotaných vlasov. Ak sú vaše vlasy naozaj veľmi zamotané, použite sprej na rozčesávanie vlasov, aby sa ľahšie uvoľnili. Rozčesávanie tiež pomáha stimulovať krvný obeh v pokožke hlavy, čím znižuje vypadávanie vlasov a zabraňuje upchávaniu pórov.

  1. KROK – NAMOČTE VLASY

Pred aplikáciou šampónu je dôležité vlasy dôkladne namočiť. Vlasy musia byť úplne mokré, aby mohol šampón emulgovať. Na namočenie vlasov použite vlažnú až teplú vodu, ktorá môže pomôcť otvoriť póry na pokožke hlavy. Vlasy neoplachujte horúcou vodou! Horúca voda môže vaše vlasy vysušiť, poškodiť a môže tiež spáliť pokožku hlavy. Záleží tiež na tvrdosti vody. Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, ktorá obsahuje množstvo minerálov, ako vápnik alebo horčík, myslite na to, že tieto minerály môžu na vašich vlasoch zanechať akýsi film. Tento film môže sťažiť účinnú hydratáciu vlasov. Tvrdá voda môže časom viesť k vysušeniu vlasov. V závažných prípadoch môže spôsobiť aj vypadávanie vlasov. Môžete tomu však zabrániť používaním sprchových filtrov.

  1. KROK – ŠAMPÓNOVANIE

Väčšina ľudí pravdepodobne používa veľké množstvo šampónu a šampónuje len raz. Ale tajomstvom skvelých vlasov je dvojité umytie vlasov s menším množstvom šampónu. Prvé umytie zbavuje vlasy nahromadených nečistôt (mazu, prachu). Druhé umytie dôkladne vyčistí pokožku hlavy a odstráni odumreté kožné bunky.

Šampón si najskôr dáme do dlaní, kde ho jemne rozotrieme. Následne ho aplikujeme a jemne vmasírujeme do vlasových korienkov. Vlasy umývajte bruškami prstov, nie nechtami. Mohli by ste poškodiť pokožku hlavy a zvýšiť tak tvorbu lupín. U šampónu nie je vôbec dôležité, ako veľmi pení. Vlasy môžu byť úplne čisté aj bez napenenia.

Vlasy následne opláchnite a šampónovanie zopakujte.

  1. KROK – OPLÁCHNITE ŠAMPÓN

Môže vám to zabrať aj pár minút, je to však dôležitý krok. Vo vlasoch by vám po umytí nemal zostať žiadny šampón. Zvyšky šampónu by mohli viesť k zmatneniu prirodzeného lesku vlasov alebo k tvorbe lupín. Vlasy vždy oplachujte vlažnou vodou a radšej dlhšie jemnejším prúdom vody (silný prúd by mohol vlasy poškodiť).

  1. KROK – NANESTE KONDICIONÉR ALEBO BALZAM

Kondicionér veľa ľudí používa predovšetkým preto, že po ňom idú vlasy lepšie rozčesať. Má však aj dôležitejšie účinky. Šampónovaním z vlasov nezmývame len nečistoty, ale taktiež otvára kutikulu (vonkajšiu vrstvu obklopujúcu vlas). „Otvorené“ vlasy je preto nutné uzavrieť, na čo slúži práve kondicionér. Ak by ste ho nepoužili, vlasy by boli náchylnejšie k poškodeniu a lámaniu. Pred použitím kondicionéru je dobré vlasy jemne vyžmýkať. Voda by mohla produkt zbytočne nariediť.

Balzam a kondicionér sa často považujú za rovnaké produkty. Ale nie je to tak. Kondicionér pôsobí na povrchu vlasu a je ľahší. Naopak balzam preniká aj hlbšie do vlasu a je výživnejší. Hlavná funkcia kondicionéru je ochranná, ale zvyšuje tiež lesk vlasov a uľahčuje ich rozčesávanie. Balzam vlasy regeneruje a hydratuje. Rozdiel je aj v aplikácií. Kým kondicionér sa nanáša do vlasov asi 2-3cm od korienkov a môže sa používať každý deň, balzam je možné nanášať aj na pokožku hlavy a kvôli jeho hutnejšej textúre by sa mal používať maximálne 2-3x za týždeň.

Keď produkt aplikujete do vlasov, nechajte ho pôsobiť podľa návodu (kondicionér aspoň 2 minúty). Aby sa produkt dostal ku všetkým vlasom, môžete vlasy prečesať hrebeňom. Pokiaľ v sprche nemáte hrebeň, môžete na to použiť prsty.

  1. KROK – OPLÁCHNITE KONDICIONÉR

Rovnako ako pri oplachovaní šampónu, je dôležité, aby vám vo vlasoch nezostal ani žiadny kondicionér alebo balzam. Na oplachovanie znovu používajte vlažnú vodu. Oplachovanie vlažnou, až chladnejšou vodou pomáha uzatvárať kutikulu a utesňuje vlhkosť v každom prameni.

  1. KROK – VYSUŠTE VLASY UTERÁKOM

Po umytí vytlačte z vlasov prebytočnú vodu pomocou rúk. Dbajte na to, aby ste vlasy nekrútili ani neťahali. Vlasy sú totiž najkrehkejšie, keď sú mokré. Následne pomocou mäkkého uteráka z vlasov jemne vyžmýkajte vodu. Nešúchajte a nedrhnite, pretože to môže viesť k poškodeniu vlasov a ich lámavosti. Na krátku chvíľu ich môžete zabaliť do turbanu, nie však dlhšie ako 10 minút. Po dlhšom čase by mohlo dôjsť k zapareniu, čo môže viesť napríklad k zvýšenej tvorbe lupín.

  1. KROK – VYSUŠTE VLASY FÉNOM

Možno to znie neuveriteľne, ale vlasy je dôležité fénovať. Pokiaľ chcete vlasy nechať voľne uschnúť, je dôležité vyfénovať aspoň vlasovú pokožku. Ale nikdy nechoďte spať s mokrou hlavou! Mokrá pokožka hlavy sa môže ľahšie podráždiť. Taktiež sa vo vlhkom prostredí rýchlo hromadia baktérie a huby. Okrem toho môže spánok s mokrou hlavou spôsobiť migrény alebo problémy s krčnou chrbticou.

Ak sa rozhodnete fénovať celú dĺžku vlasov, nezabudnite použiť termoochranné prípravky, ktoré vlas obalia a chránia ho pred vplyvom tepla. Fénujte vždy v smere rastu vlasov. Vlasová kutikula je úplne uzavretá (chránená pred poškodením) až vtedy, keď je vlas úplne suchý.


Dosiahnutie lesklých a zdravo vyzerajúcich vlasov si predovšetkým vyžaduje vhodnú rutinu umývania vlasov. Pomocou týchto krokov môžete výrazne zlepšiť kvalitu vašich vlasov.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať